Powiat jarosławski - Atrakcje

Strony

Jarosław, Benedyktyńska 5
Kościół pw. św. Mikołaja i Stanisława biskupa w Jarosławiu przy ulicy Benedyktyńskiej. Przez starszych mieszkańców zwany Anna Kasarnia, został zbudowany w latach 1614-1624. Ma konstrukcję jednonawową, zrobioną na planie krzyża, przez dobudowę kaplic i wież zamknięty na rzucie prostokąta (z absydą).
Jarosław, Dominikańska 25
Bazylika mniejsza Matki Bożej Bolesnej i klasztor dominikanów, mieści się przy ul. Dominikańskiej 25 w Jarosławiu. Przy klasztorze funkcjonuje parafia. Obowiązki duszpasterskie pełnią od roku 1777 oo. dominikanie.
Ratusz w Jarosławiu - budynek pierwotnie gotycki, kilkakrotnie przebudowywany m.in. w XIX wieku w stylu neorenesansowym. Posiada wieżę zegarową i cztery kondygnacje. Mieści się pośrodku Rynku.
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chłopicach – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w archidiecezji przemyskiej w dekanacie Jarosław II.
Parafia św. Brata Alberta Chmielowskiego w Jarosławiu-Szówsku – rzymskokatolicka parafia znajduje się w Jarosławiu, należący do dekanatu Jarosław III, w archidiecezji przemyskiej.
Klasztor Niepokalanek w Jarosławiu – klasztor i kaplica w Jarosławiu w województwie podkarpackim.
Pruchnik, Księdza Bronisława Markiewicza 20
Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej w Pruchniku - najstarsze zachowane wzmianki o prawosławnej cerkwi w Pruchniku sięgają 8 kwietnia 1611 roku gdy Jan Świętosławski i Piotr Broniewski pozwalają wybudować na zakupionym gruncie cerkiew i utrzymywać duchownego.
Cerkiew św. Mikołaja w Pełkiniach – murowana parafialna cerkiew greckokatolicka, znajdująca się w Pełkiniach. Cerkiew została zbudowana w 1909, w miejscu starszej, drewnianej cerkwi zbudowanej w 1780. Parafia należała do greckokatolickiego dekanatu jarosławskiego.
Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu - świątynia greckokatolicka w Jarosławiu wybudowana została w latach 1717-1747, następnie przebudowana w latach 1911-1912. Jest głównym ośrodkiem pielgrzymkowym polskich unitów.
Boratyn
Telefon: +48 16 624 00 53
Cerkiew św. Paraskewy w Węgierce - dawna cerkiew greckokatolicka, użytkowana następnie przez katolików, a po wybudowaniu nowego kościoła katolickiego pełni funkcje kaplicy. Budynek pochodzi z 1885 roku.
Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu – drewniana greckokatolicka cerkiew parafialna, znajdująca się w Chotyńcu, zbudowana w 1615. W 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wraz z innymi drewnianymi cerkwiami w Polsce i na Ukrainie.

Strony