Powiat jarosławski - Architektura

Strony

Jarosław, Dominikańska 25
Bazylika mniejsza Matki Bożej Bolesnej i klasztor dominikanów, mieści się przy ul. Dominikańskiej 25 w Jarosławiu. Przy klasztorze funkcjonuje parafia. Obowiązki duszpasterskie pełnią od roku 1777 oo. dominikanie.
Ratusz w Jarosławiu - budynek pierwotnie gotycki, kilkakrotnie przebudowywany m.in. w XIX wieku w stylu neorenesansowym. Posiada wieżę zegarową i cztery kondygnacje. Mieści się pośrodku Rynku.
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chłopicach – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w archidiecezji przemyskiej w dekanacie Jarosław II.
Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu - świątynia greckokatolicka w Jarosławiu wybudowana została w latach 1717-1747, następnie przebudowana w latach 1911-1912. Jest głównym ośrodkiem pielgrzymkowym polskich unitów.
Boratyn
Telefon: +48 16 624 00 53
Kamienica Rydzikowska – ulokowana jest przy Rynku 14 w Jarosławiu. Powstała w XVI lub XVII wieku. Podcienia dobudował w 1615 roku Mikołaj Kulig z Muniny na zlecenie właściciela Wojciecha Rydzika . Reprezentuje najlepiej zachowany typ tzw.
Kamienica Orsettich – jeden z zabytków architektury mieszczańskiej w Jarosławiu.
Jarosław, Jana Pawła II 12
Na wzgórzu, 2 km na południe od wsi zlokalizowane jest wczesnośredniowieczne grodzisko"Borusz", jedno z lepiej zachowanych założeń obronnych. Na wierzchowinie oraz na zboczach wzniesienia zachował się czytelny układ wałów i fos obronnych, obejmującychgród i podgrodzie.

Strony