Plac Wolności

0

Plac Wolności w Tarnowskich Górach (1897−1925 Wilhelmsplatz, Plac Cesarza Wilhelma; 1925–1939 Plac Wolności; 1939–1945 Horst-Wessel-Platz) – jeden z placów w Tarnowskich Górach.

Czytaj dalej

Plac Wolności w Tarnowskich Górach (1897−1925 Wilhelmsplatz, Plac Cesarza Wilhelma; 1925–1939 Plac Wolności; 1939–1945 Horst-Wessel-Platz) – jeden z placów w Tarnowskich Górach.

Opis

Plac Wolności leży u wylotu ulicy Krakowskiej. Plac otaczają także ulice Piłsudskiego, Bytomska i Piastowska. Plac jest strefą pieszą oraz pełni funkcje rekreacyjne (ławki, drzewa, klomby z kwiatami). Na środku placu stoi replika pompy wodnej. W czasie świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy na placu odbywają się jarmarki świąteczne.

Historia

Na początku XIX wieku plac u wylotu ulicy Krakowskiej był miejscem poboru myta. Z inicjatywy mieszkańców w latach 1896–1897 na pustym placu ustawiono na cokole figurę cesarza Wilhelma I, cesarza Niemiec. Pomnik miał upamiętniać tarnogórzan poległych w wojnach toczonych przez Prusy w latach 1864–1871. Został on w 1920 wysadzony w powietrze przez powstańców śląskich.

Po likwidacji pomnika Wilhelma I, na placu nazwanym już w latach międzywojennych Placem Wolności, zbudowano w 1945 pomnik żołnierzy radzieckich. Miał to być hołd złożony przez mieszkańców radzieckim wyzwolicielom. Początkowo Pomnik Wdzięczności zbudowany był z metalowych łusek pocisków i bomb, które rozsiane były po wojnie po całym mieście.

W latach powojennych pomnik został wysadzony w powietrze przez członków podziemia antykomunistycznego. Sprawców uwięziono, a na placu Wolności zbudowano betonowy pomnik w kształcie pięcioramiennej gwiazdy z kolumną pośrodku. Na kolumnie widniał wizerunek sierpa i młota.

Pomnik żołnierzy radzieckich został decyzją władz miasta zburzony w 1992. W 2004 plac przebudowano i położono nową kostkę brukową. Na środku placu wbudowano replikę pompy wodnej. Krótko po tym remoncie zasadzono drzewa, pojawiły się ławeczki, a w sezonie letnim sadzone są barwne kwiaty.


Plac Wolności - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.