Kościół św. Wita, Modesta i Krescencji

0

Kościół parafialny św. Wita, Modesta i Krescencji w Sierpcu – rzymskokatolicki gotycko-barokowy kościół na Starym Mieście w Sierpcu, pomiędzy ulicami Farną, Biskupa Floriana i Benedyktyńską.

Czytaj dalej

Kościół parafialny św. Wita, Modesta i Krescencji w Sierpcu – rzymskokatolicki gotycko-barokowy kościół na Starym Mieście w Sierpcu, pomiędzy ulicami Farną, Biskupa Floriana i Benedyktyńską.

Historia

Założenie parafii nastąpiło zapewne już w XI wieku. Tradycja podaje datę 1003 roku. Pleban wzmiankowany jest w 1449. Obecna murowana świątynia pochodzi z XV wieku. Pierwszą świątynię w tym miejscu pobudowano na gruzach pogańskiego chramu z X wieku. Obecny kościół rozbudowany i restaurowany przez Andrzeja Sieprskiego w 1569 roku. Zniszczony pożarami z 1630 i 1648. Przekształcany w wieku XVIII. Po pożarze z 1794, odbudowany dopiero w 1844. Gruntownie remontowany po zniszczeniach wojennych (w czasie II wojny światowej budynek służył za niemiecki magazyn) w 1952 roku. Ostatni remont miał miejsce w latach 2005-2007.

Wygląd kościoła

Kościół gotycki, z elementami barokowymi i renesansowymi. Orientowany, murowany z cegły, z użyciem kamieni polnych i kamieni młyńskich. Tynkowany z wyjątkiem wieży oraz elewacji północnej. Jednonawowy, z węższym prezbiterium zamkniętym prosto. Od południa kaplica grobowa rodziny Sieprskich z 1569. Od zachodu masywna, czterokondygnacyjna wieża na planie kwadratu. Okna w nawie zamknięte półkoliście i koszowo. Ołtarz główny – barokowy z 1. poł. XVIII wieku z ornamentami rokokowymi, rzeźbami św. bp. Stanisława i Wojciecha, oraz rzeźbami aniołów. W polu głównym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej – XIX wieczna kopia, a w zwieńczeniu obraz św. Wita, Modesta i Krescencji.

Strona www

http://fara-sierpc.pl/


Kościół św. Wita, Modesta i Krescencji - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.