Góra Kalwaria

0

Góra Kalwaria - miasto w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim.

Warto zobaczyć

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Górze Kalwarii – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu czerskiego archidiecezji warszawskiej. ↑ Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych - województwo mazowieckie (pol.). 30 września 2014. .
Cmentarz ewangelicko-augsburski w Górze Kalwarii, pochodzący z XIX wieku cmentarz dla mieszkańców Góry Kalwarii i okolic wyznania ewangelickiego. Położony jest w zachodniej części miasta przy ulicy Rybie. Po drugiej wojnie światowej zdewastowany i pozbawiony opieki Kościoła.
Cmentarz żydowski w Górze Kalwarii – został założony w 1826 roku i zajmuje powierzchnię 1,3 ha, na której zachowało się około sześćdziesięciu nagrobków oraz studnia do rytualnych ablucji. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1840 roku.
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Górze Kalwarii – rzymskokatolicki kościół filialny należący do dekanatu czerskiego archidiecezji warszawskiej. Nazywany jest kościołem "Na Górce".
Góra Kalwaria, Pijarska 10/12
Dwór cadyka Altera – budynek dawnej siedziby cadyka Icchaka Meir Rothenberga Altera i jego następców w Górze Kalwarii, na podwórzu przy ulicy Pijarskiej 10/12. W czasie II wojny światowej przed budynkiem Niemcy dokonywali egzekucji ludności żydowskiej.
Ratusz w Górze Kalwarii – zabytkowa siedziba władz miejskich i Urzędu Stanu Cywilnego znajdująca się na dawnym rynku, zamienionym obecnie na skwer.
Góra Kalwaria, Pijarska 10/12
Synagoga w Górze Kalwarii – synagoga znajdująca się w Górze Kalwarii, w podwórzu przy ulicy Pijarskiej 10/12.
Góra Kalwaria, Księdza Zygmunta Sajny 2
Synagoga w Górze Kalwarii – prywatna synagoga znajdująca się w Górze Kalwarii, przy ulicy Pijarskiej 5.
Góra Kalwaria, Papczyńskiego 6
Kościół Wieczerzy Pańskiej w Górze Kalwarii, zwany Wieczernikiem, noszący również wezwanie Opatrzności Bożej – rzymskokatolicki kościół filialny należący do księży Marianów. Znajduje się w dekanacie czerskim archidiecezji warszawskiej.