Fort XIII Karol Kniaziewicz - Atrakcje

0

Strony

Toruń, Okólna 32/40
Fort XIII Twierdzy Toruń (dawniej VI Winrich von Kniprode, obecnie Karola Kniaziewicza) - główny fort artyleryjski położony na terenie jednostki wojskowej u wylotu ulicy Kniaziewicza.
Toruń, Powstańców Śląskich 7
Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu – parafia rzymskokatolicka w diecezji toruńskiej, w dekanacie Toruń IV, z siedzibą w Toruniu. Erygowana 25 listopada 1982.
Fort XII Twierdzy Toruń (dawny Va Ulrich von Jungingen, dziś Władysław Jagiełło) - fort pośredni na terenie poligonu toruńskiego.
Toruń, Majora Ludwika Idzikowskiego 1d
Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Toruniu – zbór adwentystyczny w Toruniu, należący do okręgu kujawskiego diecezji zachodniej Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP.
Toruń, Poznańska
Barokowy kościół i klasztor poreformacki w Toruniu na Podgórzu – ufundowany w 1644 przez Stanisława Sokołowskiego, starostę dybowskiego i kasztelana bydgoskiego; w 1661 ukończono budowę kościoła, klasztor uległ kasacie w 1832, w 1987 powrócili tu franciszkanie.
Park Tysiąclecia – park w Toruniu, na Stawkach, usytuowany na przedpolu fortu Przyczółek Mostowy. Przez park płynie Struga Wielanda.
Toruń, Włocławska 32-46
Fort XIV Twierdzy Toruń (dawniej VIa Hermann Balk, od 1920 Józef Dwernicki, a następnie Józef Bem ) - pośredni fort artyleryjski w Toruniu przy ulicy Łódzkiej.
Toruń, Podgórska 6/10
Fort Przyczółek Mostowy w Toruniu (znany również jako Fort XVII Twierdzy Toruń) - fort poligonalny, przystosowywany do obrony okrężnej, położony w Toruniu na ulicy Podgórskiej na Stawkach. Budowa fortu trwała w latach 1824-1828, lecz wznoszenie pierwszych wałów ziemnych rozpoczęto już w 1815 roku.
Toruń, Podgórz, Dybowska 10/12
Zamek Dybów albo Zamek Dybowski – zamek na terenie Torunia, w średniowieczu naprzeciw Torunia na lewym, południowym brzegu Wisły na terytorium Królestwa Polskiego.
Toruń, Poznańska 191-199
Muzeum Fortyfikacji Pancernej Twierdzy Toruń znajduje się w Toruniu. Utworzenie skansenu nastąpiło w maju 2004. Głównym obiektem Skansenu jest Bateria wybudowana w latach 1895-1896. Wzniesiono ją w miejscu ziemnej baterii mobilizacyjnej – A.B. IV z ok. 1890 r. (Armierungs Batterie IV).
Toruń, Rudak, Okólna 178
Kościół Opatrzości Bożej w Toruniu powstał w 1909 roku. Mieści się w dzielnicy Rudak, przy ulicy Okólnej 178. Połączony jest bezpośrednio z salką katechetyczną oraz plebanią. Kościół uznany został za zabytek . 6 września 2009 roku Kościół obchodził 100-lecie. Przeżywano wtedy konsekracje kościoła.
Toruń, Rudacka 15-23
Fort Kolejowy w Toruniu (zwany również jako Fort XVI Twierdzy Toruń) - fort artyleryjski, przystosowywany do obrony okrężnej, położony w Toruniu na ulicy Rudackiej (osiedle Rudak). Budowa fortu trwała w latach 1863-1866. Nazwa obiektu w języku niemieckim brzmi Eisenbahnfort.
Toruń, Poznańska 152
Fort XI Twierdzy Toruń (dawny V Grosser Kurfürst, obecnie Stefan Batory) – standardowy fort artyleryjski przy ulicy Poznańskiej.
Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego w Toruniu
Toruń, Lipnowska
Fort XV Twierdzy Toruń (dawny VII Hermann von Salza, obecnie Jan Henryk Dąbrowski) - główny fort artyleryjski przy ul. Podgórskiej.
Bulwar Filadelfijski - ulica w Toruniu położona pomiędzy Starówką (wzdłuż murów miejskich) a Wisłą. Nazwa filadelfijski powstała ze względu na współpracę Torunia z Filadelfią. Bulwar swoją nazwę otrzymał w 1977 roku. Bulwar jest częścią Starówki.
Toruń, Bulwar Filadelfijski
Brama Żeglarska to jedna ośmiu z bram toruńskiego Starego Miasta. Brama Żeglarska jest jedną z trzech zachowanych bram staromiejskich i jednocześnie jedną z czterech pierwotnie znajdujących się w nadwiślańskim fragmencie murów miejskich. Pozostałe to bramy: Klasztorna, Łazienna i Mostowa.
Brama Łazienna w Toruniu to jedna z ośmiu bram Starego Miasta. Obecnie nie istnieje.

Strony