Sanktuarium NMP Królowej Różańca Świętego

0

Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego - rzymskokatolicka parafia w Wysokie Koło, należąca do dekanat czarnoleskiego w diecezji radomskiej.

Czytaj dalej

Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego - rzymskokatolicka parafia w Wysokie Koło, należąca do dekanat czarnoleskiego w diecezji radomskiej.

Historia

  • Regów i Wysokie Koło w XV w. stanowiły własność Regowskich herbu Habdank, a potem Pękosławskich, Witowskich, Chomętowskich, Wielopolskich i Lewickich. Pierwotny drewniany kościół pw. św. Mikołaja w Regowie, w pobliżu Wisły, istniał około 1390. Parafia została erygowana w 1439 przez biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego. Ze względu na częste wylewy Wisły zmieniono w XV w. lokalizację świątyni. Kolejny kościół modrzewiowy zbudował w 1747 proboszcz ks. Maciej Gwiazdowski, a uposażyła go Dorota z Czekarzewic, wojewodzina lubelska i dziedzic Jan Wielopolski. Znaczenie kościoła zaczęło maleć pod koniec XIX w. Nazwa parafii funkcjonowała jeszcze formalnie do I wojny światowej, kiedy całkowicie zaniknął kościół w Regowie. Na terenie parafii Regów w Wysokim Kole powstał kościół pw. Św. Krzyża i klasztor dominikański zbudowany w latach 1637 - 1681 z fundacji Stanisława Witowskiego, kasztelana sandomierskiego i Jana Wielopolskiego. Kościół był konsekrowany w 1694 przez bp. Stanisława Szembeka, sufragana krakowskiego. Po kasacie dominikanów w 1870 zamieszkiwali tu krótko franciszkanie reformaci, zaś pod koniec XIX w. proboszcz parafii Regów zamieszkał w zabudowaniach klasztornych i od 1891 nabożeństwa były sprawowane w Wysokim Kole. Po bokach prezbiterium znajduje się zakrystia i skarbczyk sklepione kolebkowo, a nad nimi kaplice Matki Bożej z cudownym obrazem i św. Józefa. Cudowny obraz Matki Bożej Wysokolskiej, typu Hodegetria, namalowany został na wzór wizerunku z Częstochowy, z tą różnicą, że w prawej ręce Matka Boża trzyma różę. Obraz odbiera kult od 1684. Jest to wizerunek wykonany farbą olejną na desce lipowej. Czczony jest pod tytułami: Róża Duchowna, Królowa Różańca Świętego. Uroczysta koronacja odbyła się 18 sierpnia 1974. Przewodniczył jej kard. Stefan Wyszyński. Kościół jest trójnawowy, bazylikowy, orientowany, zbudowany na planie prostokąta i wzniesiony z cegły i białego kamienia.

Proboszczowie

  • 1933 - 1951 - ks. Leon Figarski
  • 1951 - 1957 - ks. Marian Piwowarczyk
  • 1957 - 1967 - ks. Stanisław Popiołkiewicz
  • 1967 - 1986 - ks. Stanisław Janik
  • 1986 - 2007 - ks. kan. Jerzy Karolik
  • 2007 - nadal - ks. Szymon Mucha

Terytorium

  • Do parafii należą: Boguszówka, Leokadiów, Marianów, Markowola, Markowola-Kolonia, Oleśniak, Opatkowice, Opatkowice-Kolonia, Podmieście, Regów Nowy, Regów Stary, Smogorzów, Wysokie Koło.

Sanktuarium NMP Królowej Różańca Świętego - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.