Gmina Głowaczów

0

Gmina Głowaczów - gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie kozienickm.

Warto zobaczyć

Brzóza, Kościelna 1
Parafia św. Bartłomieja w Brzozie – jedna z 9 parafii rzymskokatolickich dekanatu kozienickiego diecezji radomskiej.
Bitwa pod Studziankami – w dniach 9–16 sierpnia 1944 pod wsią Studzianki (obecnie od 1969 roku Studzianki Pancerne), toczyła się bitwa oddziałów 8 Armii Gwardii z przydzieloną do niej 1 Brygadą Pancerną im.
Głowaczów, Plebańska 1
Kościół św. Wawrzyńca w Głowaczowie – kościół parafii św. Wawrzyńca w Głowaczowie, wybudowany przez księdza Stanisława Sikorskiego w latach 1956-1966 na gruzach dawnej świątyni, wysadzonej w 1944 r. przez hitlerowców.
Cmentarz żydowski w Głowaczowie – jest położony w południowej części miejscowości przy drodze do Bobrownik. Ma powierzchnię 0,63 ha. Został założony w XVIII wieku. Ostatni pochówek miał mieć miejsce w 1942 r. W czasie wojny Niemcy zdewastowali cmentarz. Obecnie brak na nim jakichkolwiek macew.
Parafia Matki Bożej Anielskiej w Cecylówce – jedna z 9 parafii rzymskokatolickich dekanatu kozienickiego diecezji radomskiej.
Rezerwat przyrody Ponty Dęby - rezerwat przyrody położony na terenie Kozienickiego Parku Krajobrazowego, leśny, częściowy o pow. 50,40 ha.
Rezerwat przyrody Zagożdżon – rezerwat przyrody położony w centralnej Polsce, w Puszczy Kozienickiej, na Równinie Radomskiej, województwo mazowieckie. Rezerwat znajduje się 2 km na wschód od wsi Przejazd i 1200 m na zachód od szosy Radom – Kozienice.
Rezerwat przyrody Ponty im. Teodora Zielińskiego - rezerwat przyrody położony w centralnej Polsce, na Równinie Radomskiej, województwo mazowieckie. Znajduje się w środkowej części Puszczy Kozienickiej, 7km na pn. zach. od Pionek na gruntach wsi Jaroszki.