Rezerwat Florianów

0

Rezerwat przyrody Florianów – rezerwat przyrody położony w gminie Mrozy (powiat miński, województwo mazowieckie), w leśnictwie Płomieniec. Jest to częściowy rezerwat przyrody nieożywionej (N). Lokalna nazwa rezerwatu to "Florionów". Rezerwat Florianów jest największym rezerwatem powiatu mińskiego i jednym z największych rezerwatów przyrody województwa mazowieckiego.

Czytaj dalej

Rezerwat przyrody Florianów – rezerwat przyrody położony w gminie Mrozy (powiat miński, województwo mazowieckie), w leśnictwie Płomieniec. Jest to częściowy rezerwat przyrody nieożywionej (N). Lokalna nazwa rezerwatu to "Florionów". Rezerwat Florianów jest największym rezerwatem powiatu mińskiego i jednym z największych rezerwatów przyrody województwa mazowieckiego.

Podstawa prawna

Rezerwat powołany został Zarządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 8.07.1991 r. (M.P. z 1991 r. Nr 25, poz. 172)na powierzchni 406,04 ha.

Celem ochrony jest zachowanie, ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych, interesujących i dobrze zachowanych form geomorfologicznych pochodzenia lodowcowego i wodnolodowcowego, głównie: ozu, moreny czołowej oraz wydmy parabolicznej. Przedmiotem ochrony jest las porastający te formy.

Klasyfikacja rezerwatu

  • według głównego przedmiotu ochrony jest to rezerwat geologiczno-glebowy (Gg) podtypu skał, minerałów, osadów i gleb (sm)
  • według głównego typu środowiska jest to rezerwat lasów i borów (L) podtypu borów nizinnych (bni).

Budowa geologiczna

Rezerwat obejmuje największy sfalowany oz i wydmę paraboliczną na Nizinie Południowopodlaskiej oraz dobrze zachowaną morenę czołową. Są one budowane przez czwartorzędowe osady o miąższości 60-100 m, będące pozostałością procesów akumulacji lodowcowej. Cały obszar rezerwatu wznosi się na piaszczystym sandrze położonym w północno-zachodniej części pradoliny Kostrzynia, której dno znajduje na wysokości ok. 140 m n.p.m.

Wydma paraboliczna

Północną część rezerwatu zajmuje eoliczna wydma paraboliczna osiągająca wysokość 147 m n.p.m., zbudowana z drobnego materiału skalnego, nawiewanego z sąsiedniego ozu oraz moreny czołowej.

Oz

Środkowa część rezerwatu ukształtowana jest w formie ozu, którego oś długa przebiega w kierunku północ-południe. Na kulminacjach wał osiąga wysokość 155 m n.p.m. w części północnej oraz 168 m n.p.m. w części południowej. Oz na obszarze rezerwatu zbudowany jest z przemytego, warstwowanego materiału wodnolodowcowego. Na wschód i zachód od ozu, w miejscach mis wytopiskowych po martwym lodzie, znajdują się podmokłe obniżenia wypełnione płytkimi torfami i namułami torfiastymi. Odwadniają je dwa lokalne cieki wpływające do rzeki Witówki, lewobrzeżnego dopływu Kostrzynia.

Morena czołowa

Południową część rezerwatu zajmuje morena czołowa, osiągająca w południowej części 172,7 m n.p.m.

Szata roślinna

Większa część rezerwatu porośnięta jest lasem z panującymi gatunkami: olszą, sosną, brzozą i dębem, na różnych siedliskach: bór świeży, kwaśna dąbrowa, grąd, ols, łęg olszowy-jesionowy.

Zabytki kultury i historii

Na terenie rezerwatu znajdują się dwa obiekty zabytkowe: leśniczówka – murowany dworek z przełomu XIX/XX w. oraz ceglana kolumna, nazywana przez okolicznych mieszkańców "Białym Słupem", wybudowana po mającej tu miejsce w 1798 r. śmierci Floriana Ciszkowskiego, starosty kleszczelowskiego i kawalera orderu św. Stefana przez jego syna.

Powiązanie z innymi obszarami chronionymi

Rezerwat Florianów położony jest we wschodniej części Mińskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu oraz w części południowej projektowanego obszaru Natura 2000 Dolina Kostrzynia. W pobliżu rezerwatu znajduje się rezerwat Rogoźnica.


Rezerwat Florianów - nie napisano jeszcze przewodnika po tym miejscu oraz nie mamy jego zdjęć. Jeśli znasz to miejsce lub masz jego zdjęcia, to tutaj możesz napisać przewodnik lub dodać swoje zdjęcia.