Pyskowice

0

Pyskowice (niem. Peiskretscham) – miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie gliwickim.

Warto zobaczyć

Pyskowice, Księcia Józefa Poniatowskiego 10
Kościół św. Mikołaja w Pyskowicach – rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się Pyskowicach, w dekanacie Pyskowice, w diecezji gliwickiej na ulicy Poniatowskiego.
Pyskowice, Zaolszany 12
Cmentarz żydowski w Pyskowicach – kirkut w Pyskowicach położony przy drodze wojewódzkiej nr 901 w kierunku do Gliwic przy ul. Zaolszany 12.
Pyskowice, Armii Krajowej 15
Kościół św. Stanisława – murowany rzymskokatolicki kościół znajdujący się w Pyskowicach przy ulicy Armii Krajowej 15. Jest kościołem filialnym należącym do parafii św. Mikołaja w Pyskowicach. Został wzniesiony w latach 1865-1869, na miejscu poprzedniego, drewnianego, pochodzącego z 1679 r.
Pyskowice, Księdza Bończyka 4
Synagoga w Pyskowicach – synagoga znajdująca się w Pyskowicach. Synagoga została zbudowana na miejscu starszej drewnianej. Podczas II wojny światowej hitlerowcy doszczętnie zdewastowali synagogę. Obecnie znajduje się w stanie ruiny. Zachowały się jedynie mury zewnętrzne.
Skansen kolejowy w Pyskowicach – skansen kolejowy zlokalizowany w mieście Pyskowice na Śląsku koło dworca kolejowego w Pyskowicach. Skansen prowadzony jest przez Towarzystwo Ochrony Zabytków Kolejnictwa i Organizacji Skansenów. Kolekcję parowozów wzbogaciły m.in.
Pyskowice, Kardynała Stefana Wyszyńskiego 37
Pyskowice, Henryka Sienkiewicza 8
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pyskowicach – Ewangelicko-Augsburska parafia w Pyskowicach, należąca do diecezji katowickiej. Mieści się przy ulicy Sienkiewicza.