Gmina Gierałtowice

0

Gmina Gierałtowice - gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie gliwickm.

Warto zobaczyć

Chudów, Podzamcze 6
Zamek w Chudowie – ruiny renesansowego zamku w Chudowie z lat 30. XVI wieku, wzniesionego przez szlachcica Jana Saszowskiego z Gierałtowic (vel Gierałtowski z Gierałtowic, z Domu Saszowskich herbu Saszor) na miejscu drewnianej wieży obronnej.
Gierałtowice, Księdza Roboty 35
Parafia Matki Bożej Szkaplerznej w Gierałtowicach – rzymskokatolicka parafia w Gierałtowicach, należąca do dekanatu knurowskiego w archidiecezji katowickiej. Została erygowana na przełomie XIII i XIV wieku.
Paniówki, Zwycięstwa 1
Parafia św. Urbana - parafia rzymskokatolicka w Paniówkach, w dekanacie Knurów, w archidiecezji katowickiej.
Przyszowice, Powstańców 1
Parafia św. Jana Nepomucena w Przyszowicach - parafia rzymskokatolicka naleąca do archidiecezji katowickiej i dekanatu knurowskiego. Została erygowana w 1335 roku. Z tej parafii pochodzi biskup Stefan Cichy - w latach 1998-2005 biskup pomocniczy katowicki, a od 2005 roku biskup legnicki.
Chudów, Szkolna 72
Parafia NMP Królowej Aniołów w Chudowie- parafia rzymskokatolicka należąca do archidiecezji katowickiej i dekanatu knurowskiego.
Przyszowice, Powstańców Śląskich 1
Spichlerz w Chudowie – dawny budynek gospodarczy należący do zespołu zabytkowego w Chudowie, zbudowany pod koniec XVIII wieku. Budynek jest dwukondygnacyjny, i przykryty dachem mansardowym z lukarnami. W latach 90.