Powiat parczewski - Atrakcje

Strony

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie - bazylika mniejsza, znajdująca się na terenie rzymskokatolickiej parafii św. Jana Chrzciciela w Parczewie.
Parafia Przemienienia Pańskiego i św. Andrzeja Boboli w Rudnie – parafia rzymskokatolicka w Rudnie podlegająca dekanatowi komarowskiemu.
Cerkiew pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sosnowicy – prawosławna cerkiew filialna. Należy do parafii Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Horostycie, w dekanacie Chełm diecezji lubelsko-chełmskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Jezioro Czarne Sosnowieckie – jezioro położone we wschodniej Polsce, na obszarze Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, w gminie Dębowa Kłoda, w powiecie parczewskim.
Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kodeńcu – parafia rzymskokatolicka w Kodeńcu. Parafia erygowana w 1922. Obecny kościół parafialny drewniany, wybudowany w 1795 roku, w 1875 zamieniony na cerkiew a rekoncyliowany w 1920 roku.
Cerkiew pod wezwaniem Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Kodeńcu – prawosławna cerkiew filialna. Należy do parafii Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Horostycie, w dekanacie Chełm diecezji lubelsko-chełmskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Kościół św. Mikołaja w Radczu – katolicki kościół w Radczu, wzniesiony w 1895 jako prawosławna cerkiew pod tym samym wezwaniem.
Warzewo – faunistyczny i torfowiskowy rezerwat przyrody znajdujący się na terenie gminy Podedwórze, w powiecie parczewskim, w województwie lubelskim. położenie geograficzne: Zaklęsłość Sosnowicka powierzchnia (dane nadesłane z nadleśnictwa): 58,25 ha rok utworzenia: 1988
Torfowisko przy Jeziorze Czarnym – florystyczny i torfowiskowy rezerwat przyrody znajdujący się nad Jeziorem Czarnym Sosnowickim na terenie gminy Sosnowica, w powiecie parczewskim, w województwie lubelskim. położenie geograficzne – Garb Włodawski powierzchnia (według aktu powołującego) – 46,17 ha
Kościół Trójcy Świętej – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Parczew diecezji siedleckiej.
Jabłoń, Kościelna 1
Parafia Świętego Tomasza Biskupa z Villanowy w Jabłoniu – parafia rzymskokatolicka w Jabłoni. Parafia erygowana w 1919. Obecny kościół murowany wybudowany w 1909-1912.
Jezioro Zagłębocze – jezioro w woj. lubelskim, w powiecie łęczyńskim, w gminie Ludwin. Znajduje się pomiędzy dwiema wsiami Jagodno i Lejno.
Cmentarz prawosławny w Sosnowicy – zabytkowy prawosławny cmentarz w Sosnowicy. Pierwotnie była to nekropolia parafialna działająca przy miejscowej cerkwi. Aktualnie (2012) cmentarzem opiekuje się parafia Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Horostycie, której filią jest od 2003 sosnowicka cerkiew.
Jezioro Bialskie – jezioro położone we wsi Białka, gmina Dębowa Kłoda niedaleko Parczewa, na pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim w zlewni rzeki Konotopy. W sezonie letnim używane jest w celach rekreacyjnych.

Strony