Zamość - Atrakcje

Strony

Zamość, Rynek Wielki
Rynek Wielki w Zamościu – kwadratowy plac w centrum Starego Miasta w Zamościu, zarazem jego główne miejsce. Wymiary Rynku Wielkiego wynoszą 100 na 100 metrów.
Zamość, Stare Miasto, Kolegiacka 1
Telefon: +48846392614
Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu – renesansowy kościół na Starym Mieście w Zamościu wzniesiony pod koniec XVI w.
Rynek Solny w Zamościu – jeden z dwóch obok Rynku Wodnego rynków pomocniczych w Zamościu. Wraz z Rynkiem Wielkim i Rynkiem Wodnym tworzą ważną oś kompozycji zespołu Starego Miasta.
Zamość, Rynek Wielki 13
Ratusz w Zamościu – manierystyczno-barokowy, główny budynek na zamojskim Starym Mieście. Znajduje się w północnej pierzei Rynku Wielkiego, po stronie zachodniej, jest nieco wysunięty do środka rynku. Posiada 52-metrową wieżę zegarową oraz szerokie, wachlarzowe schody.
Zamość, Zamenhofa 9-11
Synagoga w Zamościu – synagoga znajdująca się na Starym Mieście w Zamościu przy ulicy Ludwika Zamenhofa 9, dawniej zwanej ulicą Żydowską. Jest najlepiej zachowaną późnorenesansową synagogą w Polsce.
Ulica Lubelska - jedna z głównych arterii w Zamościu, która jest ulicą jednojezdniową i jedną z najstarszych w mieście; stanowi przedłużenie ul. J. Piłsudskiego.
Zamość, Stare Miasto, Akademicka 1
Pałac Zamoyskich w Zamościu – dawna rezydencja rodziny Zamoyskich w zachodniej części Starego Miasta (ul. Akademicka) w Zamościu. Dawny pałac założyciela miasta, Jana Zamoyskiego przechodził wiele etapów przebudowy, przez co obecnie nie jest już tak okazałą budowlą jak dawniej.
Nowy Rynek - jeden z placów w Zamościu, który jest położony we wschodniej części miasta, na Nowym Mieście.
Zamość, Szczebrzeska 12
Ogród Zoologiczny w Zamościu im. Stefana Milera – jedyny ogród zoologiczny w województwie lubelskim oraz jeden z nielicznych na wschodzie Polski. Mieści się w Zamościu niedaleko Starego Miasta. Ogród ma powierzchnię 13,8 ha z czego obszar przeznaczony dla zwiedzających to 9,5 ha.
Zamość, Tadeusza Kościuszki 1
Kościół św. Mikołaja w Zamościu – renesansowo-barokowy kościół na Starym Mieście w Zamościu, wzniesiony w XVII wieku.
Zamość, Akademicka 8
Akademia Zamojska – wyższa uczelnia założona w 1594 roku przez Jana Zamoyskiego w Zamościu. W tym samym roku papież Klemens VIII zatwierdził powołanie Akademii w formie stosownej bulli, przy tej okazji dodając swój herb rodowy Aldobrandinich do godła Akademii.
Twierdza Zamość – fortyfikacje otaczające Zamość zbudowane w latach 1579-1618 na zlecenie Jana Zamoyskiego. Wielokrotnie przebudowywane, w tym najbardziej kompleksowo w latach 20. XIX w.
Pomnik Jana Zamoyskiego znajduje się na Starym Mieście w Zamościu, naprzeciwko Pałacu Zamoyskich przy ulicy Akademickiej.
Ulica Partyzantów - jedna z głównych, najruchliwszych ulic Zamościa, jednojezdniowa, łącząca z zachodu na wschód Stare i Nowe Miasto.
Zamość, Rynek Wielki 2
Apteka Rektorska w Zamościu jest zabytkową apteką, znajdującą się w renesansowym budynku. Jest to najstarsza z historycznych aptek funkcjonujących do dziś w Zamościu, najstarsza polska apteka na Lubelszczyźnie, działająca nieprzerwanie od 1609 roku.
Zamość, Plac Melchiora Stefanidesa 6
Synagoga w Zamościu – prywatny dom modlitwy znajdujący się na Starym Mieście w Zamościu, na rogu ulicy G. Daniłowskiego i placu M. Stefanidesa.
Zamość, Nowe Miasto, Gminna 32
Synagoga w Zamościu-Nowym Mieście – synagoga znajdująca się w Zamościu, na Nowym Mieście (zwanym dawniej Nową Osadą), przy ulicy Gminnej 32.

Strony