Powiat janowski - Atrakcje

Strony

Parafia MB Nieustającej Pomocy w Wierzchowiskach Drugich – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji sandomierskiej w dekanacie Modliborzyce. Parafia została erygowana z części parafii Modliborzyce 27 lipca 1922 r. przez biskupa M. Leona Fulmana.
Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Łaskawej, kościół św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim, kolegiata – wybudowany w latach 1694–1769 zespół klasztorny należący do zakonu dominikanów znajdujący się w Janowie Lubelskim.
Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Wólce Ratajskiej - parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji sandomierskiej w dekanacie Janów Lubelski. Została erygowana 12 listopada 1988 roku przez biskupa lubelskiego Bolesława Pylaka.
Pomnik Tadeusza Kościuszki w Janowie Lubelskim – jeden z pierwszych pomników Tadeusza Kościuszki wzniesiony w 1818 roku w Janowie lubelskim na terenie ówczesnego zaboru rosyjskiego. Został zniszczony podczas II wojny światowej. Jego odbudowy dokonano w 1959 roku.
Potok-Stany, Potok Stany 132
Parafia Wniebowzięcia NMP w Potoku-Stanach - parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji sandomierskiej w dekanacie potok Wielki. Parafia została erygowana 30 Września 1984 przez biskupa Ordynariusza Bolesława Pylaka.
Parafia pw. św. Jacka w Chrzanowie – parafia rzymskokatolicka erygowana 10 sierpnia 1932 r. z parafii Goraj, przez biskupa lubelskiego Mariana Leona Fulmana. Organizatorem parafii był ks. Antoni Lamparski. Kościół parafialny drewniany 3-nawowy, został poświęcony 31 X 1932 r.
Klasztor Dominikanów w Janowie Lubelskim - klasztor działający przy parafii w Janowie Lubelskim w latach 1659-????. Erekcja klasztoru w Janowie miała miejsce 30 lipca 1659 roku, dokonał jej bp. krakowski Andrzej Trzebicki. Dominikanie objęli klasztor w posiadanie 8 września 1660 roku.
Modliborzyce, Armii Krajowej 11
Kościół Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Modliborzycach – rzymskokatolicki kościół parafialny w Modliborzycach, w gminie Modliborzyce, w powiecie janowskim, w województwie lubelskim. Należy do dekanatu Modliborzyce diecezji sandomierskiej.
Synagoga w Modliborzycach – synagoga znajdująca się w Modliborzycach, przy ulicy Zamkowej 1. Budynek, zbudowany około 1760 roku, zdewastowany przez Niemców w czasie II wojny światowej, obecnie odremontowany, jest siedzibą gminnego ośrodka kultury. Budynek z kamienia, kryty jest gontem.
Zdziłowice, Zdziłowice Czwarte, Zdziłowice IV 94
Parafia Wniebowzięcia NMP w Zdziłowicach Czwartych - parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji sandomierskiej w dekanacie Modliborzyce. Parafia została erygowana w 1942 roku przez bpa M. Leona Fulmana.
Browar Janów Lubelski - browar w Janowie Lubelskim.
Rezerwat przyrody Imielty Ług – rezerwat przyrody znajdujący się na terenie Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie w gminach Modliborzyce i Janów Lubelski w powiecie janowskim w województwie lubelskim. numer według rejestru wojewódzkiego – 32 powierzchnia według aktu powołującego – 737,79 ha
Mogiła żołnierza czeskiego 1915 w Batorzu – zabytkowa mogiła zbiorowa z I wojny światowej, znajduje się w gminie Batorz, powiat janowski, usytuowany jest poza miejscowością, w pobliżu Kolonii Batorz. Zarządcą jest Urząd Gminy w Batorzu.
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny - rzymskokatolicki kościół w Otroczu, wzniesiony w latach 1872-1874 jako cerkiew unicka, następnie należący do parafii prawosławnej, w dwudziestoleciu międzywojennym zrewindykowany na rzecz Kościoła katolickiego.
Kaplica pod wezwaniem Wspomożycielki wiernych w Wolicy Pierwszej – jedna z dwóch kaplic parafii św. Stanisława w Modliborzycach. Kaplicę w stanie pierwotnym według początkowego projektu czyli bez frontowej wieży wybudowano w latach 1987-1989. Dopiero w 1993 r.

Strony