Pałac Albina Węsierskiego

0

Pałac w Zakrzewie to XIX-wieczny pałac znajdujący się we wsi Zakrzewo, w województwie wielkopolskim. Znajduje się na szlaku pałaców i dworów Powiatu Gnieźnieńskiego.

Czytaj dalej

Pałac w Zakrzewie to XIX-wieczny pałac znajdujący się we wsi Zakrzewo, w województwie wielkopolskim. Znajduje się na szlaku pałaców i dworów Powiatu Gnieźnieńskiego.

Opis

Pałac wybudowany został w 1861 roku. Hrabia Albin Belina Węsierski (właściciel Zakrzewa) wraz z budowniczym gnieźnieńskim Ludwikiem Ballenstaedtem wyjechali na wystawę do Paryża i po powrocie na miejscu starego dworu wybudowali obecny pałac. Środkowa bryła budynku ozdobiona jest jońskimi kolumnami zwieńczonymi panopliami. Nad oknem w dachu znajduje się kartusz z herbem belina a w balustradzie balkonu pierwszego piętra korona hrabiowska.

Za pałacem rozciąga się piękny, 16-hektarowy park krajobrazowy ze stawem w środkowej części oraz strumykiem. Park powstał przed pałacem a założył go sprowadzony z Francji ogrodnik – Augustyn Denizot, który pozostał w Wielkopolsce zakładając szkółki ogrodnicze oraz urządzając parki w innych miejscowościach, tj. w Uzarzewie, Kopaszewie i Morownicy.

Obok pałacu znajduje się neogotycka oficyna oraz budynek dawnej wozowni.

W 1990 zrujnowany obiekt przejął Wielkopolski Bank Kredytowy SA. Prace postępowały szybko i już w czerwcu 1991 r. otwarto tu centrum szkoleniowe. W 1992 r. za staranną renowację zabytku przyznano złoty medal ministra kultury i sztuki.

Obecnie właścicielem pałacu jest BZ WBK, a w zamku odbywają się szkolenia pracowników oraz spotkania przedstawicieli biznesu i polityki z kraju i zagranicy. Do znanych osobistości, które tu gościły, należą: Margaret Thatcher i Mary Robinson – prezydent Irlandii.


Pałac Albina Węsierskiego - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.