Gmina Czerniejewo

0

Gmina Czerniejewo - gmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskm.

Warto zobaczyć

Czerniejewo, Generała Józefa Lipskiego 5
Pałac w Czerniejewie – pałac Lipskich – znajduje się na północnym skraju miasta, połączony z nim długą aleją, wzniesiony w latach 1771-1775 dla Jana Lipskiego według projektu architekta Ignacego Graffa. Pałac pierwotnie późnobarokowy, piętrowy z dwoma skrzydłami i dwoma dziedzińcami.
Kościół św. Jana Chrzciciela – kościół w Czerniejewie wybudowany w 1498 roku w stylu gotyckim. Podczas odbudowy w XVIII wieku została dobudowana wieża. Kościół zatracił wtedy niemal całkowicie gotycki charakter. W 1904 roku zostały dobudowane dwie boczne kaplice i zakrystia, a w 1920 – boczna nawa.
Kościół św. Marcina w Pawłowie - drewniana świątynia w Pawłowie w powiecie gnieźnieńskim. Kościół wzniesiono w 1762 roku. Jest to budowla orientowana, jednonawowa, konstrukcji zrębowej. Od zachodu dobudowana wieża, natomiast kaplicę dobudowano od strony południowej.
Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Żydowie - rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się we wsi Żydowo, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Czerniejewo, przy ulicy Ojca Świętego Jana Pawła II.
Żydowo, Tadeusza Kościuszki 41
Dwór w Żydowie - zabytkowy dwór znajdujący się we wsi Żydowo, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Czerniejewo, przy ulicy Tadeusza Kościuszki.