Most im. Legionów Piłsudskiego

0

Most im. Legionów Piłsudskiego - most w Płocku na rzece Wiśle.

Jest to żelazny most drogowo-kolejowy, wsparty na 8 betonowych filarach, w chwili ukończenia budowy był najdłuższym mostem w Polsce.

Czytaj dalej

Most im. Legionów Piłsudskiego - most w Płocku na rzece Wiśle.

Jest to żelazny most drogowo-kolejowy, wsparty na 8 betonowych filarach, w chwili ukończenia budowy był najdłuższym mostem w Polsce.

Historia

Został wybudowany w latach 1937-1938. We wrześniu 1939 roku dwa przęsła mostu zostały wysadzone przez polskie wojsko. Odbudowany w roku 1943 przez okupacyjne władze niemieckie. W styczniu 1945 roku 60% mostu zostało wysadzone przez wojska niemieckie w czasie ucieczki. W efekcie Płock pozostał bez mostu (z mostu im. Legionów Piłsudskiego pozostały zaledwie dwa przęsła). Do czasu odbudowy mostu w czerwcu 1950 roku zorganizowany został system przeprawowy przy użyciu statków Smolka i Wodnik oraz przy pomocy pontonów i łodzi.

Wcześniej most znany pod nazwą im. Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego, decyzją uchwały Rady Miasta Płocka z 27 marca 2012 roku zmieniona nazwę na Most Legionów Józefa Piłsudskiego .

Most w Płocku jest unikalną konstrukcją gdyż różnica wysokości pomiędzy przyczółkami mostu wynosi osiem metrów tak że przeprawa wznosi się z płaskiego lewego brzegu na Radziwiu na wysoką skarpę na prawym brzegu. Z tego powodu każde przęsło jest inne i zostało zaprojektowane indywidualnie. Przeprawa mostowa powstała zaledwie w dwa lata, gdyż budowana była jednocześnie przez dwie firmy, które pracowały na przeciwległych brzegach rzeki i spotkały się w jej środku.

Remont

W 1979 roku został poddany gruntownemu remontowi. Kolejny remont miał miejsce w okresie od 3 czerwca do 11 września 1994 r.

Iluminacja

W październiku 2008 roku na moście wymieniono latarnie oraz wykonano oświetlenie stalowych kratownic podporowych w barwach miasta.

Latarnie na moście wymieniono na tak zwane "petki" - słupy w kształcie litery P na wzór oryginalnych z 1938 roku.

Oświetlenie mostu jest w trzech kolorach - barwach miasta; kamienne podpory są niebieskie, spód kratownicy na każdym przęśle - czerwony, a ich boki - beżowe. Wnętrze kratownic podświetlone jest kolorem białym. Trójkolorowe barwy Płocka, jasnoszafirowy, szkarłatny i beżowy, przyjęte zostały przez radę miasta specjalną uchwałą w 1938 r. i nawiązują do munduru województwa płockiego noszonego przez szlachtę i zamożne mieszczaństwo.


Most im. Legionów Piłsudskiego - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.