Kopieniec - Atrakcje

0
Kopieniec – szczyt o wysokości 1080 m n.p.m. w Gorcach, na obszarze Gorczańskiego Parku Narodowego. Znajduje się na grzbiecie odbiegającym od Turbacza na północ.
Wierch Spalone – szczyt o wysokości 1091 m n.p.m. w Gorcach, na obszarze Gorczańskiego Parku Narodowego. Znajduje się na grzbiecie odbiegającym od Turbacza na północ.
Suchy Groń – niewybitny szczyt w Gorcach. Znajduje się na krótkim grzbiecie odbiegającym od Turbacza w północno-zachodnim kierunku. W grzbiecie tym, poczynając od Turbacza (1310 m) kolejno znajdują się: Czoło Turbacza (1259 m), Suchy Groń (1043 m) oraz Czarne Błota (963 m).
Turbaczyk (1078 m) – szczyt w Gorcach. Znajduje się na grzbiecie odchodzącym w północnym kierunku od Turbacza. W grzbiecie tym znajdują się kolejno: Czoło Turbacza (1259 m), Kopieniec (1080 m), Wierch Spalone (1091 m), Turbaczyk (1078 m) i Basilka (1023 m) z polaną Łąki.
Czoło Turbacza (1258 m n.p.m.) – piąty pod względem wysokości szczyt w Gorcach leżący w masywie Turbacza. Jest jedną z wyższych kulminacji w otoczeniu Turbacza. Od schroniska na Turbaczu oddalony jest o około 20 minut przejścia szlakiem turystycznym.
Mostownica (1251 m n.p.m.) – szósty co do wysokości szczyt w Gorcach na północny wschód od Turbacza, od masywu Kudłonia oddzielony przełęczą Borek. Znajduje się na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego.
Góra Basilka (znana pod nazwą Basilka, Basielka lub Wasielka) – szczyt w Gorcach (1023 m), wznoszący się nad Koninkami, a dokładniej nad przysiółkiem Zagronie i Koniną. Znajduje się na grzbiecie odchodzącym w północnym kierunku od Turbacza.
Rozdziele (1188 m) – mało wybitny szczyt w Gorcach, znajdujący się w długim zachodnim grzbiecie Turbacza, który poprzez Obidowiec i Maciejową ciągnie się aż do doliny Raby w Rabce-Zdroju.
Schronisko PTTK na Turbaczu – schronisko turystyczne położone poniżej szczytu Turbacza w Gorcach, tuż przy granicy z Gorczańskim Parkiem Narodowym.
Turbacz – najwyższy szczyt Gorców, znajdujący się w centralnym punkcie pasma i tworzący potężny rozróg. Według większości źródeł ma wysokość 1310 m n.p.m. (np.), ale niektóre podają 1314 m. Zbudowany jest z fliszu karpackiego.
Hala Długa – wielka polana reglowa na grzbiecie Turbacza w Gorcach, ciągnąca się poprzez Przełęcz Długą we wschodnim kierunku. Położona jest na wysokości 1160-1270 m n.p.m. i ma powierzchnię 33,77 ha. Składa się z 3 polan: Wolnica, Wzorowa i Wierchy Zarębskie.
Przysłopek – niewybitny szczyt w Gorcach (1123 m n.p.m.). Znajduje się w grzbiecie pomiędzy przełęczą Borek (1009 m) a Kudłoniem (1276 m). Jego wschodnie zbocza opadają do doliny Kamienickiego Potoku, zbocza zachodnie do doliny potoku Konina.
Gorczański Park Narodowy, utworzony w 1981 roku, jest jednym z 23 parków narodowych na terenie Polski. Obejmuje centralne pasmo Gorców, m.in. masywy Turbacza i Gorca. Dyrekcja Gorczańskiego Parku Narodowego znajduje się w Porębie Wielkiej.
Kopa – szczyt w Gorcach o wysokości 1032 m n.p.m. Znajduje się w grzbiecie odchodzącym od Kudłonia w północno-zachodnim kierunku do miejscowości Konina. Nazwa góry pochodzi od kopiastego wzniesienia na szczycie. Znajduje się na obszarze Gorczańskiego Parku Narodowego.
Obidowiec (1106 m) – szczyt w głównym grzbiecie Gorców, który ciągnie się od Turbacza poprzez Rozdziele, Obidowiec, Groniki, Stare Wierchy, Jaworzynę, Skałkę, Obidową i Kułakowy Wierch do Przełęczy Sieniawskiej.
Suhora – szczyt o wysokości 1000 m n.p.m. w Gorcach, na obszarze Gorczańskiego Parku Narodowego. Znajduje się na grzbiecie odchodzącym od Obidowca w północnym kierunku. Wschodnie zbocza Suhory opadają do doliny Olszowego Potoku, zachodnie do doliny Porębianki.