Gmina Ochotnica Dolna - Atrakcje

Strony

Schronisko "Na Skałce" – prywatne schronisko (stacja turystyczna), położone w Gorcach na wysokości około 850 m n.p.m. Obiekt położony jest w dolinie potoku Jamne, dopływu Ochotnicy i znajduje się w granicach administracyjnych Ochotnicy Górnej (przysiółek Skałka).
Parafia pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Ochotnicy Dolnej – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji tarnowskiej w dekanacie Krościenko nad Dunajcem. Erygowana w XVI wieku. Mieści się pod numerem 102. Prowadzą ją księża diecezjalni.
Parafia św. Mikołaja w Tylmanowej – parafia rzymskokatolicka, znajdująca się w diecezji tarnowskiej, w dekanacie Krościenko nad Dunajcem.
Gorczańska Chata – "GoCha" (dawniej Hawiarska Koliba oraz przez krótki czas Gorczańsko-Ochotnicka Chatka Akademicka "GOCHA") – chatka studencka w Gorcach, będąca własnością Oddziału Akademickiego PTTK w Krakowie.
Tylmanowa, Osiedle Obłaz Wyżny 103
Runek (1005 m) – słabo wyodrębniony wierzchołek w Paśmie Lubania w Gorcach, na zachód od jego głównego wierzchołka – Lubania. Nazwa Runek jest pochodzenia wołoskiego, pochodzi od słowa runc, oznaczającego polanę powstałą poprzez wypalenie lasu.
Czereśnica – polana w dolnej części południowo-zachodniego grzbietu Bukowiny Waksmundzkiej w Gorcach. Znajduje się pomiędzy Polaną Łukusową a polaną Brożek, jednak nie przy znakowanym szlaku turystycznym, jak obydwie te polany, lecz nieco z boku, za pasem lasu.
Kapliczka Bulandy – kapliczka na polanie Jaworzyna Kamienicka na Jaworzynie Kamienickiej – drugim co do wysokości szczycie Gorców. Ufundowana została w 1904 r.
Rezerwat przyrody Pusta Wielka – leśny rezerwat przyrody w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Ochotnica Dolna.
Błyszcz (945 m) – szczyt w grzbiecie głównym Pasma Radziejowej w Beskidzie Sądeckim.
Rezerwat przyrody Kłodne nad Dunajcem – krajobrazowy rezerwat przyrody znajdujący się w przysiółku Kłodne należącym do miejscowości Tylmanowa w gminie Ochotnica Dolna, w powiecie nowotarskim, w województwie małopolskim. Utworzony został w 1960 i ma powierzchnię 90 ha.
Polana Sralówki – położona na wysokości około 980-1040 m n.p.m. duża polana na południowo-zachodnim grzbiecie Bukowiny Waksmundzkiej w Gorcach. Nazwa polany pochodzi od nazwiska dawnego właściciela:Sobka Srala, który przed II wojną światową tutaj gospodarzył i był znany z zamiłowania do pasterstwa.
Schronisko PTTK na Turbaczu – schronisko turystyczne położone poniżej szczytu Turbacza w Gorcach, tuż przy granicy z Gorczańskim Parkiem Narodowym.
Polana Brożek – położona na wysokości około 920-970 m n.p.m. duża polana na południowo-zachodnim grzbiecie Bukowiny Waksmundzkiej w Gorcach. Znajduje się przy zielonym szlaku z Nowego Targu-Kowańca na Turbacz i jest jedną z ciągu wielu polan przy tym szlaku.
Jaworzyna Kamienicka (znana pod nazwą Jaworzyna) – szczyt Gorców (1288 m n.p.m.), drugi pod względem wysokości po Turbaczu Najwyższy Gorczańskiego Parku Narodowego. Jest jednym z wielu ramion Turbacza. Zbocza porasta las świerkowy o charakterze regla górnego.
Jaworzynka Gorcowska (1047 m n.p.m.), przez miejscową ludność nazywana Piorunowcem – szczyt Gorców znajdujący się w bocznym grzbiecie odbiegającym od Gorca ogólnie w południowym kierunku do doliny Ochotnicy. Grzbiet ten oddziela dolinę potoku Jamne od doliny Potoku Gorcowego.
Twarogi lub Tworogi – szczyt w Gorcach, znajdujący się w zakończeniu długiego, wschodniego grzbietu Gorca, który poprzez Wierch Lelonek, przełęcz Wierch Młynne, Żdżar, Goły Wierch i Twarogi ciągnie się aż do Dunajca. Mapa Compass podaje wysokość 845 m, mapa Geoportalu 839 m.
Turbacz – najwyższy szczyt Gorców, znajdujący się w centralnym punkcie pasma i tworzący potężny rozróg. Według większości źródeł ma wysokość 1310 m n.p.m. (np.), ale niektóre podają 1314 m. Zbudowany jest z fliszu karpackiego.

Strony