Jezioro Sztynorckie

0

Jezioro Sztynorckie – jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie węgorzewskim, w gminie Węgorzewo położone na Mazurach w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. .

Czytaj dalej

Jezioro Sztynorckie – jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie węgorzewskim, w gminie Węgorzewo położone na Mazurach w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. .

Wykorzystanie jeziora przez żeglarzy

Jezioro połączone jest z Jez. Dargin krótkim, 170 metrowym Kanałem Sztynorckim.

W latach 1975-1980 odtworzony został kanał łączący Jezioro Sztynorckie z Jeziorem Dargin i wykonane zostało nabrzeże portowe w Sztynorcie. Sztynort już wówczas był znanym Ośrodkiem Sportów Wodnych. Wśród jachtów w porcie sztynorckim wyróżniał się służbowy jacht pełnomorski dyrektora Kętrzyńskiego Zjednoczenia. Z jachtu tego korzystali goście ministerialni, także z innych ówczesnych krajów socjalistycznych. Dla gości Zjednoczenia były przygotowane pokoje w pałacu (spękane tynki zakryte były tapetami), z łazienkami wyposażanymi w kabiny prysznicowe. W pałacu funkcjonowała stołówka. Po likwidacji PGR pałac wraz z Ośrodkiem Sportów Wodnych nad Jeziorem Sztynorckim wielokrotnie miał nowych właścicieli.

Przy wyjściu przez kanał z jeziora żeglarze odwiedzają czasem, znajdujący się w lesie, po prawej stronie kanału cmentarz, na którym znajduje się kaplica rodowa Lehndorffów.

Dane morfometryczne

Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 46,0 ha do 47,3 ha.

Zwierciadło wody położone jest na wysokości 115,9 m n.p.m. lub 117,2 m n.p.m. Średnia głębokość jeziora wynosi 1,9 mlub 2,2 m, natomiast głębokość maksymalna 3,1 m.

Długość linii brzegowej to 2,9 km, a jej rozwinięcie - 1,19.

Zanieczyszczenie wód jeziora

W oparciu o badania przeprowadzone w 1997 roku wody jeziora zaliczono do wód pozaklasowych.

Jezioro zanieczyszczone było gnojówką spływającą z obór, gdy Sztynort był siedzibą Klucza PGR do roku 1974, którą uzupełniły ścieki z fermy na 2000 szt. inwentarza wybudowanej w Sztynorcie Małym, w niedalekiej odległości od jeziora. Ferma ta została wybudowana po włączeniu Klucza PGR Sztynort do PPGR Srokowo.

Po 1974 użytkownikiem jeziora wraz z pałacem w Sztynorcie i jego otoczeniem był Zakład Łowiectwa Leśnictwa Turystyki i Wypoczynku, który wchodził w skład Przedsiębiorstwa Usług Rolniczych w Kruszewcu. Wspomniany zakład miał zapewniać obsługę socjalną dla 12 tys. pracowników „AGROKOMPLEKSU” (13 przedsiębiorstw, w tym Kombinat PGR Sątopy). Zakład obsługi socjalnej miał jeszcze dwa duże ośrodki wczasowe: jeden w Martianach, drugi w Przerwankach nad Jezioro Gołdopiwo. Zbiornik zasilany jest ze zlewni jednym zbiorczym rowem melioracyjnym odwadniającym pobliskie pola, woda z rowu jest okresowo odprowadzana do zbiornika. Jezioro Sztynorckie określane jest jako silnie zdegradowane - poza klasą. Prawie wszystkie parametry przekraczały normy dopuszczalne dla wód powierzchniowych, jedynie związki fosforowe występowały w ilościach obniżonych ze względu na nasiloną produkcję fitoplanktonu, stan sanitarny zbiornika nie budzi zastrzeżeń (miano coli - I klasa). Jezioro określa się jako podatne na degradację - trzecia kategoria. Łatwo ulega wpływom zewnętrznym, jest zbiornikiem płytkim o dużej dynamice wód, z grubą warstwą osadów dennych. Poprawę stanu czystości jeziora uzyskać można by poprzez rekultywację, przy zahamowaniu zanieczyszczeń.

Hydronimia

Według urzędowego spisu opracowanego przez Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych (KNMiOF) nazwa tego jeziora to Jezioro Sztynorckie. W niektórych publikacjach wymieniana jest oboczna nazwa tego jeziora: Kamionkowskie.


Jezioro Sztynorckie - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.