Groń - Atrakcje

0

Strony

Groń (743 m n.p.m.) – szczyt Pienin Czorsztyńskich położony na północ od grani głównej tych gór, tuż nad wsią Hałuszowa. Na południe od niego znajduje się przełęcz Sańba. Około 1880 Groń był bezleśny, rzadko tylko rosły na nim jałowce i świerki, obecnie jest zalesiony znacznie bardziej.
Kozia Góra (771 m n.p.m.) – niewybitny szczyt w Pieninach Czorsztyńskich w ich grani głównej pomiędzy Macelakiem a przełęczą Sańba. Czasami mylony bywa z sąsiednim Groniem.
Przełęcz Osice – położona na wysokości 668 m n.p.m. przełęcz w głównym grzbiecie Pienin Właściwych, na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego.
Macelak – drugi co do wysokości szczyt w Pieninach Czorsztyńskich. Wznosi się na wysokość 857 m n.p.m. Bronisław Gustawicz pisał o nim w 1881 r.: Sam szczyt tej góry trawiasty, z rzadka świerkami i leszczyną porosły, od pd. stromo spadający, od zach., pn. i wsch. pięknymi otoczony polanami.
Rabsztyn (691 m n.p.m.) – zakończony turnią szczyt w Pieninach Właściwych.
Stronia (663 m n.p.m.) – wzniesienie w Pieninach Czorsztyńskich, po południowej stronie ich grzbietu głównego, poniżej Macelaka. Od południowej strony ma bardzo strome i częściowo skaliste stoki. Od zachodniej strony znajduje się drugie, bardziej skaliste i wyższe wzniesienie zwane Rabsztynem.
Flaki (także Palenica) – dwuwierzchołkowy (zachodni 803 i wschodni 810 m n.p.m.) grzbiet górski w Pieninach Czorsztyńskich.
Przełęcz Trzy Kopce – niewielka, niemal płaska, położona na wysokości 795 m n.p.m. przełęcz w Pieninach Czorsztyńskich po wschodniej stronie Macelaka (857 m n.p.m.). Jej nazwa pochodzi od tego, że zbiegają się na niej granice 3 wsi: Hałuszowej, Tylki i Sromowiec.
Rezerwat przyrody Lasek – krajobrazowy i leśny rezerwat przyrody w gminie Czorsztyn, w powiecie nowotarskim, w województwie małopolskim.
Cyrlowa Skała, Cyrhlowa Skałka, Cyrlowa Skałka, Cyrla – skalisty szczyt o wysokości 816 m n.p.m. w Pieninach Czorsztyńskich, pomiędzy przełęczą Trzy Kopce a Macelową Górą, z którą sąsiaduje od północy i od której oddzielony jest głębka przełęczą z polaną Podosice.
Majerz (689 m n.p.m.) – szczyt w Pieninach Właściwych, w zachodniej części Pienin Czorsztyńskich. Jest to mało wybitna kulminacja w głównym grzbiecie Pienin, pomiędzy przełęczą Snozka Zamecka (658 m n.p.m.) w Czorsztynie a przełęczą Osice.
Pieniński Park Narodowy – jeden z 23 parków narodowych na terenie Polski, utworzony w 1932 r.
Grywałd, Kościelna
Kościół św. Marcina w Grywałdzie – gotycki, drewniany kościół parafialny pw. św. Marcina, wzniesiony w II połowie XV wieku, na miejscu wcześniejszej świątyni. Podanie głosi, że jeszcze wcześniej w tym właśnie miejscu znajdowała się pogańska gontyna.
Ula – dwuwierzchołkowa góra w Pieninach Czorsztyńskich. Wyższy jest wierzchołek zachodni (713 m n.p.m.). Sąsiaduje z Czubatką i Piekiełkiem, jest widoczna z szosy Krośnica – Niedzica. Na niektórych mapach jest oznaczana jako Łysa Góra. Stoki północne opadają w kierunku doliny Harczygrund.
Macelowa Góra (800 m n.p.m.) – wybitny masyw w Pieninach Właściwych, w ich części zwanej Pieninami Czorsztyńskimi.
Piekiełko – najwyższy, północny szczyt masywu Upszaru w Pieninach Czorsztyńskich (678 m n.p.m.). Sam wierzchołek jest zalesiony, ale płytka przełęcz oddzielająca go od sąsiadującej w kierunku północno-zachodnim Uli jest odkryta, trawiasta.
Pulsztyn (613 m n.p.m., inne źródła podają inną wysokość) – niska, odosobnione wzniesienie w Pieninach Czorsztyńskich.
Snozka Zamecka – rozległa przełęcz we wschodniej cześci Czorsztyna, położona w Pieninach Właściwych na wysokości 685 m n.p.m. pomiędzy szczytami Majerza (689 m n.p.m) a Wielkiego Pola (694 m n.p.m.).

Strony