Krościenko nad Dunajcem

0

Krościenko nad Dunajcem - wieś gminna w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim.

Warto zobaczyć

Pieniński Park Narodowy – jeden z 23 parków narodowych na terenie Polski, utworzony w 1932 r.
Zamek Pieniński – ruiny zamku położonego w Karpatach polskich, pod wierzchołkiem Zamkowej Góry (799 m n.p.m.) w Pieninach Właściwych.
Kościół Wszystkich Świętych w Krościenku nad Dunajcem – gotycki kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych, wzniesiony w I połowie XIV wieku. Siedziba Parafii Wszystkich Świętych w Krościenku nad Dunajcem. Jest to unikatowy przykład gotyckiej architektury sakralnej.
Walusiowa Jama – jaskinia w polskich Pieninach. Znajduje się w ich części zwanej Pieninkami w Czerwonych Skałach w dolinie Pienińskiego Potoku poniżej przełęczy Burzana. Położony ok. 150 m powyżej Pienińskiego Potoku otwór wejściowy o szerokości 10 m i wysokości ok.
Cmentarz komunalny w Krościenku nad Dunajcem zwany Nowym Cmentarzem – cmentarz komunalny dla Krościenka nad Dunajcem i Tylki przy ul. świętej Kingi w Krościenku nad Dunajcem naprzeciw kaplicy Przemienienia Pańskiego.
Kaplica Przemienienia Pańskiego w Krościenku nad Dunajcem – kaplica w Krościenku nad Dunajcem, przy ulicy św. Kingi, naprzeciw nowego cmentarza parafialnego. Najstarszy obiekt przy tej ulicy.
Rynek w Krościenku nad Dunajcem – centralny plac w Krościenku nad Dunajcem o wymiarach ok.
Kaplica Świętego Rocha w Krościenku nad Dunajcem – kaplica w Krościenku nad Dunajcem, przy ulicy Trzech Koron, na tzw. Ptaszkowej Górce. Najstarsza kaplica w Krościenku.
Dziury – jaskinia w Pieninach, w ich części zwanej Pieninkami. Znajduje się na północnych stokach Sokolicy, przy zielonym szlaku turystycznym z Krościenka na Przełęcz Sosnów. Nazwa jaskini pochodzi od terenu na którym się znajduje – Dziury.
Kościół Parafialny Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem – nowy, dominujący nad Krościenkiem katolicki kościół parafialny przy ul. Sobieskiego 2a; jest poświęcony Św. Stanisławowi – biskupowi, a jednocześnie jest wotum za ocalenie życia Ojca Świętego Jana Pawła II.