Gmina Szczawnica

0

Gmina Szczawnica – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim.

Warto zobaczyć

Szlachtowa, Jana Pawła II 27
Kościół Matki Boskiej Pośredniczki Łask w Szlachtowej – rzymskokatolicki kościół parafialny w Szlachtowej. Wzniesiony w latach 1895–1920 jako cerkiew greckokatolicka.
Szczawnica, Jana Wiktora 1a
Kościół św. Wojciecha w Szczawnicy – świątynia rzymskokatolicka w Szczawnicy, wybudowana w stylu neogotyckim w latach 1882-1892 (projektant Eliasz Radziszewski). Wewnątrz bogata polichromia z 1923 roku.
Sanatorium „Inhalatorium” w Szczawnicy – zabytkowe sanatorium w Parku Górnym w Szczawnicy.
Szczawnica, Park Dolny
Kaplica Matki Bożej Częstochowskiej w Szczawnicy – zabytkowa kaplica pw. Matki Bożej Częstochowskiej przy ul. Park Dolny w Parku Dolnym w Szczawnicy.
Watrisko – skalisty szczyt o wysokości 960 m n.p.m. w Małych Pieninach (według Józefa Nyki wysokość szczytu wynosi 977 m n.p.m.). Znajduje się pomiędzy Smerekową i Wierchliczką, nie leży jednak tak jak te dwa szczyty w grzbiecie głównym Małych Pienin, lecz ok. 150 m na południe od niego.
Kościół w Jaworkach – kościół filialny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Jest on dawną cerkwią greckokatolicką, która służyła chrześcijanom obrządku wschodniego podobnie jak cerkiew (obecnie Kościół Matki Boskiej Pośredniczki Łask) w sąsiedniej wsi Szlachtowej. Została zbudowana w 1680 roku.
Przełęcz Niedźwiadki – przełęcz w Masywie Trzech Koron w Pieninach Właściwych na wysokości 899 m, oddzielająca szczyt Okrąglicy (982 m) od cypla Pańskiej Skały (920 m).
Rezerwat przyrody Biała Woda – rezerwat przyrody w województwie małopolskim, w gminie Szczawnica, miejscowości Jaworki na terenie Pienin w ich części zwanej Małymi Pieninami, utworzony w 1963 r.; jeden z wąwozów Pienin, nadający się do spacerów jak i turystyki rowerowej.
Sanatorium „Świerki” w Szczawnicy – 2 zabytkowe wille w Szczawnicy: „Brat” i „Siostra”, przy ul. Park Górny w Parku Górnym.
Park Górny im. Adama hrabiego Stadnickiego w Szczawnicy – park w północnej części centrum Szczawnicy, po wschodniej stronie ulicy Zdrojowej i placu Józefa Dietla.