Niedzica-Zamek

0

Niedzica-Zamek - wieś w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Łapsze Niżne.

Warto zobaczyć

Zamek Dunajec – średniowieczna warownia znajdująca się na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego we wsi Niedzica-Zamek, na obszarze Polskiego Spisza lub Zamagurza (Pieniny Spiskie). Zamek ten został wzniesiony najprawdopodobniej w początkach XIV w.
Piekiełko – najwyższy, północny szczyt masywu Upszaru w Pieninach Czorsztyńskich (678 m n.p.m.). Sam wierzchołek jest zalesiony, ale płytka przełęcz oddzielająca go od sąsiadującej w kierunku północno-zachodnim Uli jest odkryta, trawiasta.
Czubatka lub Czubata Skała (674 m n.p.m.) – ostro zakończona wapienna turnia w Pieninach Czorsztyńskich. Wznosi się nad Zbiornikiem Czorsztyńskim, naprzeciwko zamku w Niedzicy i jest dobrze widoczna z niego.
Upszar – dwuwierzchołkowy, zalesiony masyw w Pieninach Czorsztyńskich, znajdujący się po północnej stronie Zbiornika Czorsztyńskiego. Wierzchołek południowy ma wysokość 655 m n.p.m.
Ula – dwuwierzchołkowa góra w Pieninach Czorsztyńskich. Wyższy jest wierzchołek zachodni (713 m n.p.m.). Sąsiaduje z Czubatką i Piekiełkiem, jest widoczna z szosy Krośnica – Niedzica. Na niektórych mapach jest oznaczana jako Łysa Góra. Stoki północne opadają w kierunku doliny Harczygrund.
Sromowce (Zbiornik Sromowski, Jezioro Sromowskie) – zbiornik zaporowy na Dunajcu pomiędzy zamkiem w Niedzicy a wsią Sromowce Wyżne. Powstał w wyniku wybudowania zapory wodnej w Sromowcach. Jest zbiornikiem wyrównawczym dla głównego zbiornika, którym jest Zbiornik Czorsztyński.