Upszar

0

Upszar – dwuwierzchołkowy, zalesiony masyw w Pieninach Czorsztyńskich, znajdujący się po północnej stronie Zbiornika Czorsztyńskiego. Wierzchołek południowy ma wysokość 655 m n.p.m. i na mapach nazywany jest Upszarem, wierzchołek północny ma wysokość 678 m i nazywany jest Piekiełkiem, nazwa ta pochodzi od dawniej istniejących obok wierzchołka dwóch poletek uprawnych (obecnie są to łąki) o nazwie Małe i Wielkie Piekiełko. Cały Upszar znajduje się na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego i nie jest udostępniony turystycznie. Ma bogatą florę, m.in występuje tutaj rzadka w Polsce pluskwica europejska.

Przed wybudowaniem zapory w Czorsztynie–Niedzicy Upszar stanowił wschodnią ścianę Przełomu Niedzickiego, obecnie opiera się o niego zapora zamykająca główny zbiornik Jeziora Czorsztyńskiego. Od strony tej zapory Upszar opada do jeziora urwistą ścianą wapienną zbudowaną z twardych wapieni rogowcowych. Zwietrzałe wapienie tworzą u jego podnóży podnóży dość duże piarżyska, skały wapienne występują również w lesie na południowych i zachodnich stokach Upszaru. Od wschodniej strony Upszar sąsiaduje z dużo wyższymi Flakami (810 m), oddzielony od nich doliną Głębokiego Potoku, od strony wschodniej z Czubatką (674 m). Na dnie opadającej do Jeziora Rożnowskiego dolinki oddzielającej Czubatkę od Upszaru znajduje się łąka, a na niej źródło, z którego spływa do jeziora strumyk.

W okolicach Pienin liczne było osadnictwo niemieckie i wiele jest tutaj nazw geograficznych niemieckiego pochodzenia. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od niemieckiego słowa Überschar oznaczającego część łanu. Słowo to w dalszych od Pienin okolicach spolszczane było na obszar.

Upszar - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.