Głogów - Architektura

Zamek Książąt Głogowskich – dawna siedziba władców księstwa głogowskiego a obecnie Muzeum Archeologiczno-Historyczne położona w Głogowie.
Początki głogowskiego ratusza sięgają końca XIII wieku, czyli czasów lokacji miasta przez Konrada I głogowskiego, kiedy wybudowano wieżę-strażnicę. Z czasem obiekt rozbudowano i w 1349 w Głogowie stał dwuskrzydłowy, murowany ratusz. Budynek niszczyły jednak pożary w latach 1420 i 1433.
Kościół św. Mikołaja – historyczny kościół parafialny pod wezwaniem św. Mikołaja, który był najważniejszą świątynią lewobrzeżnego Głogowa.
Posąg św. Jana Nepomucena - rzeźba autorstwa Mariusza Maściuchowskiego ustawiona w 2003 roku na miejscu poprzedniej, zaginionej w 1945 roku. Współczesny posąg umieszczono po nieudanej próbie odnalezienia dawnej figury w Odrze. W postumencie rzeźby św.
W 1253 roku książę Konrad I wydał przywilej o lokacji miasta, tym samym Głogów otrzymał nowe prawa, w tym prawo do wzniesienia murów obronnych. Miały one drewniano - ziemne umocnienia. Utrzymały się w nienaruszonej formie, do nieszczęsnego pożaru, który spalił całe miasto w roku 1291.
Pomnik Dzieci Głogowskich – pomnik znajdujący się na pl. Jana Pawła II, w pobliżu Zamku Książąt Głogowskich, frontem do ul. Brama Brzostowska. To największy i najbardziej znany z głogowskich pomników.
Głogów, Stanisława Kutrzeby 2
Sąd Rejonowy w Głogowie został wybudowany w latach 1908-1911 według projektu zielonogórskiego architekta powiatowego Emila Friede. Oparty na sześciu ciężkich kolumnach, których podstawy usadowiono przy samej krawędzi fosy.
Kościół św. Piotra – nieistniejąca już bazylika w Głogowie. Fundamenty romańskiej budowli znajdują się w odległości ok. 200 m na południe od Zamku Książąt Głogowskich. Składają się na nie fundamenty półkolistych absyd oraz prezbiterium.
Głogów, Plac Jana Pawła II
Biblioteka Świętego Pielgrzyma – odsłonięty 11 listopada 2006 roku, na placu Jana Pawła II w Głogowie, pomnik papieża Jana Pawła II, zlokalizowany w miejscu średniowiecznego kościoła św. Piotra.
Głogów, Piotra Skargi 25
Pomnik Koalicji Antyhitlerowskiej w Głogowie – najstarszy pomnik powojenny Głogowa. Usytuowany jest w Parku Słowiańskim przy zbiegu ulic: Al. Wolności i Jedności Robotniczej. Pomnik ma powierzchnię 1384 m² i 12 m wysokości.
Głogów, Plac Jana z Głogowa 7
Zespół Szkół Politechnicznych (dawniej Zespół Szkół Zawodowych) znajduje się w Głogowie przy Placu Jana z Głogowa 7. Budynek został oddany do użytku 30 września 1909 roku. Szkołę zaprojektował Wilhelm Wagner - miejski radny budowlany w tamtych latach.