Powiat lubański - Architektura

Strony

Zamek Czocha – obronny zamek graniczny położony w miejscowości Sucha, gmina Leśna, nad Zalewem Leśniańskim na Kwisie w polskiej części Łużyc Górnych. Pierwotna nazwa brzmiała prawdopodobnie Czajków (1329: castrum Caychow), przed 1945 Tzschocha.
Zamek w Świeciu – zamek na bazaltowym wzgórzu powyżej wsi Świecie powstał prawdopodobnie w XIV w. wybudowany przez księcia świdnicko-jaworskiego Bernarda jako zamek chroniący szlak z Łużyc do Lubania i Jeleniej Góry. Był jedną z warowni tzw. Okręgu Kwisy.
Ratusz w Lubaniu – budowla wzniesiona w lach 1539-1543 w stylu renesansowym; po pożarach przebudowana w latach 1764-1783, obecnie Muzeum Regionalne, Miejska Biblioteka Publiczna, Sala Rajców i pałac ślubów; portale z XV wieku; sklepienie późnogotyckie i Sala Królewska z portretami Wettynów.
Leśna, Baworowo 20
Pałac w Leśnej – wybudowany w 1880 r. w Leśnej.
Rajsko (Zamczysko) (do końca II wojny światowej niem. Neidburg) – sztuczne ruiny znajdujące się na wysokim prawym brzegu Kwisy na terenie wsi Zapusta. Ruiny zostały zbudowane w drugiej połowie XIX wieku według pomysłu i na zlecenie Aleksandra von Minutoli, właściciela pobliskich Biedrzychowic.
Pałac w Kościelnikach Górnych – wybudowany w 1867 r. Kościelnikach Górnych.
Pałac w Szyszkowej – wybudowany w XVIII w. w Szyszkowej.
Pałac w Olszynie Dolnej (niem. Niedergut) wzniesiony został około 1830-45 na reliktach budowli wcześniejszej z XVII wieku (zachowane sklepienia piwnic). Przebudowany w latach 80-tych XIX wieku.
Pałac w Biedrzychowicach — barokowy pałac wybudowany na bazie renesansowego zamku obronnego z 1527 roku, położony we wsi Biedrzychowice w pobliżu drogi na Lubań. Dnia 14 listopada 1960 roku pod numerem 413/793, został wpisany do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Pałac w Kościelnikach Średnich – wybudowany w XVIII w. w Kościelnikach Średnich.
Olszyna, Fryderyka Chopina 39
Pałac w Olszynie – wybudowany w XVII wieku w Olszynie.
Pałac w Pobiednej – wybudowany w XVIII w. w Pobiednej.
Pałac w Jałowcu – wybudowany w XIX w. w Jałowcu.
Zaręba, Bazaltowa 6
Pałac w Zarębie Dolnej – wybudowany w XVIII w. w Zarębie Dolnej (niem. Nieder-Lichtenau).
Olszyna, Świerczewskiego 20
Pałac w Olszynie Górnej (niem. Obergut) wzniesiony został w stylu barokowym. Restaurowano go w XIX i na początku XX w. W 1959 r. padł on pastwą płomieni. Po odbudowie przeprowadzonej w latach 1967-68 przybrał postać masywnego gmachu. Dookoła pałacu rozpościera się dawny park.

Strony