Wałbrzych - Architektura

Strony

Wałbrzych, Książ, Piastów Śląskich 1
Książ (niem. Fürstenstein) – zespół rezydencjalny znajdujący się w Wałbrzychu w dzielnicy Książ, na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego, wchodzi także w skład Szlaku Zamków Piastowskich. Obejmuje trzeci co do wielkości zamek w Polsce (po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu).
Zamek Stary Książ – ruiny zamku znajdują się w Wałbrzychu, w północno-wschodniej części Pogórza Wałbrzyskiego w Sudetach Środkowych w województwie dolnośląskim.
Wałbrzych, Plac Magistracki 1
Ratusz w Wałbrzychu - ratusz znajduje się przy Placu Magistrackim w Wałbrzychu. Budowla została wybudowana w 1856 w stylu neogotyckim. Budynek ratusza zaprojektował i wykonał królewski budowniczy Hermann Friedrich Wäsemann z Wrocławia.
Wałbrzych, Jana Pawła II 1
Parafia Podwyższenie Krzyża Świętego w Wałbrzychu – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w dekanacie Wałbrzych (zachód) w diecezji świdnickiej. Została erygowana w 1981. Proboszczem parafii jest ks. prałat Andrzej Raszpla.
Wałbrzych, Plac Kościelny 1
Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Wałbrzychu - najstarsza świątynia miasta. Mieści się przy Placu Kościelnym.
Wałbrzych, Armii Krajowej 7a
Pałac Tielscha w Wałbrzychu – wybudowany w 1860 r. w Wałbrzychu.
Zamek Nowy Dwór zwany wcześniej Zamek Ogorzelec – ruiny zamku w południowo-wschodniej części Gór Wałbrzyskich, w Sudetach Środkowych, w Wałbrzychu. ↑ Rejestr zabytków nieruchomych woj. dolnośląskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. . s. 180.
Wałbrzych, Rusinowa, Bystrzycka 3
Pałac w Rusinowej – wybudowany w 1720 r. w Rusinowej.
Pałac Albertich – reprezentacyjny budynek w Wałbrzychu, wzniesiony w 1801 roku w stylu klasycystycznym według projektu L. Niederacker. Pałac znajduje się w centrum miasta, przy ulicy 1-go Maja.
Rynek – najstarszy centralny plac Wałbrzycha, położony w Śródmieściu.
Zamek Czettriztów w Wałbrzychu – wybudowany w 1604 r. w Wałbrzychu przez Czettritzów.
Plac Magistracki (Keiser Wilhelm Platz, później Rathaus Platz) – plac w Wałbrzychu, powstał w 1854 roku.
Wałbrzych, Słowackiego 11
Wałbrzych, Tadeusza Kościuszki 1
Zakład Gazowniczy Wałbrzych (dawn. Verwaltung der städtischen Gaswerke Waldenburg, SCHLESIEN FERN GAS AG, DALGAZ) – zakład gazowniczy, mieszczący się w Wałbrzychu przy ulicy Tadeusza Kościuszki 1. Należy do Polskiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o..

Strony