Cerkiew Świętej Trójcy w Siedlcach

0

Cerkiew pod wezwaniem Świętej Trójcy w Siedlcach – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Biała Podlaska diecezji lubelsko-chełmskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Świątynia znajduje się przy ulicy Brzeskiej 15.

Budowę cerkwi prawosławnej pod wezwaniem Świętej Trójcy w Siedlcach rozpoczęto jesienią 1984 pod przewodnictwem ks. mitrata Borysa Dykańca, a konsekrowana została dnia 10 czerwca 1990. Jest ona oparta na planie kwadratu i posiada jedną kopułę zwieńczoną ośmioramiennym krzyżem, w środku natomiast znajduje się współczesny ikonostas. Świątynia architektonicznie wzorowana jest na cerkwi Opieki Matki Bożej na Nerli.

Wiosną 2013 pozłocono kopułę cerkwi. W tym samym roku zbudowano wolnostojącą dzwonnicę, na której 13 października zawieszono 3 dzwony, poświęcone przez ordynariusza diecezji, arcybiskupa Abla. Tego samego dnia w cerkwi umieszczono – wykonaną na Ukrainie – kopię Częstochowskiej Ikony Matki Bożej. Lokalne święto ku czci ikony ustalono na 2. niedzielę października.

Cerkiew Świętej Trójcy w Siedlcach - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.