Starogard Gdański

0

Starogard Gdański (kaszb. Starogarda, niem. Preußisch Stargard) – miasto powiatowe w województwie pomorskim.

Warto zobaczyć

Ratusz w Starogardzie Gdańskim – obecny budynek ratusza pochodzi z początku XIX wieku. Zbudowany na fundamentach gotyckich. W 1893 został ostatecznie przebudowany. Reprezentuje styl neorenesansowy. Mieści się pośrodku Rynku.
Starogard Gdański, Generała Józefa Hallera 1
Kościół św. Mateusza w Starogardzie Gdańskim – gotycki kościół w Starogardzie Gdańskim, wybudowany w XIV wieku, najstarszy w mieście. W 1962 obiekt wpisano do rejestru zabytków.
Pałac Wiechertów – zabytkowy pałac w Starogardzie Gdańskim, powstały w 1893 roku. Mieści się przy ul. Kanałowej 21. Od 1996 widnieje w rejestrze zabytków.
Kościół św. Katarzyny w Starogardzie Gdańskim – kościół w Starogardzie Gdańskim, wybudowany w 1802 roku na fundamentach średniowiecznego kościoła. W 2003 obiekt wpisano do rejestru zabytków.
Starogard Gdański, Bohaterów Getta
Cmentarz żydowski w Starogardzie Gdańskim – kirkut został założony w połowie XIX wieku i znajduje się przy ul. Bohaterów Getta. Został zdewastowany przez Niemców podczas II wojny światowej skutkiem czego zachowało się około macew z napisami w języku hebrajskim i niemieckim.
Starogard Gdański, Bohaterów Getta 4
Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Starogardzie Gdańskim – rzymskokatolicka parafia należąca do dekanatu Starogard Gdański, diecezji pelplińskiej.
Synagoga w Starogardzie Gdańskim – zbudowana w 1849 roku przy ulicy Rycerskiej 2. Podczas II wojny światowej, w 1939 roku, hitlerowcy zdewastowali synagogę i urządzili w niej areszt śledczy, a pod jej murami miejsce kaźni wielu Polaków.
Kochanka - jezioro przepływowe na Kociewiu, położone w gminie miejskiej Starogard Gdański (powiat starogardzki, województwo pomorskie) na obszarze Pojezierza Starogardzkiego. Powierzchnia całkowita: 16,40 ha.
Kościół św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim – kościół w Starogardzie Gdańskim, wybudowany w latach 1936-1939. W 2002 obiekt wpisano do rejestru zabytków.