Synagoga w Starogardzie Gdańskim

0

Synagoga w Starogardzie Gdańskim – zbudowana w 1849 roku przy ulicy Rycerskiej 2. Podczas II wojny światowej, w 1939 roku, hitlerowcy zdewastowali synagogę i urządzili w niej areszt śledczy, a pod jej murami miejsce kaźni wielu Polaków. Po wojnie budynek synagogi służył jako magazyn fabryki farmaceutycznej, następnie hala targowa, a w latach 70. przebudowano ją i urządzono w niej pawilon z meblami, obecnie znajduje się w niej dom handlowy.

Murowany z cegły, nietynkowany budynek synagogi wzniesiono na planie prostokąta, w stylu neogotyckim. Z zewnątrz była pozbawiona wielu ozdób i charakterystycznych dla synagog cech stylowych. Wewnątrz w sali głównej na wschodniej ścianie w pięciobocznej apsydzie znajdował się bogato zdobiony Aron ha-kodesz. Ściany były pokryte freskami przedstawiającymi m.in. zwierzęta, biblijne stwory czy znaki zodiaku. Przed arką stały dwa wielkie świeczniki, a z sufitu zwisało osiem żyrandoli tzw. pająków.

Na jednej z zewnętrznych ścian synagogi znajduje się tablica pamiątkowa upamiętniająca synagogę i miejsce kaźni wielu Polaków i Żydów. Dawniej przed synagogą stały również budynki szkoły żydowskiej i dom rabina. Oba zostały zburzone po wojnie, a na ich miejscu znajduje się plac targowy.

Synagoga w Starogardzie Gdańskim - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.