Gmina Osiek

0

Gmina Osiek - gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkm.

Warto zobaczyć

Osiek, Dobry Brat, 12
Telefon: 58/ 582 12 21
Centrum Rehabilitacji i Rekreacji Dobry Brat w Osieku jest położone w samym sercu Borów Tucholskich, na Kociewiu, około 1,5 km od wsi Osiek. Centrum leży nad największym w powiecie starogardzkim jeziorem Kałębie.
Kałębie – jezioro rynnowe powstałe w epoce lodowcowej, wykształcone w niecce po rynnie subglacjalnej, pozostałej po przejściu lądolodu. W wczesnych latach po ustąpieniu lodowców, jezioro Kałębie i Czarne tworzyły jeden zbiornik.
Rezerwat przyrody Jezioro Łyse – torfowiskowy, częściowy rezerwat przyrody w województwie kujawsko-pomorskim. Powołany w celu zabezpieczenia i zachowania cennych ekosystemów wodno-błotnych i boru bagiennego z charakterystycznymi, rzadkimi i chronionymi gatunkami roślin.
Jezioro Czarne jest typowym jeziorem rynnowym powstałym w epoce lodowcowej, które wykształciło się w rynnie subglacjalnej. Charakteryzuje się dużą głębokością oraz stromymi brzegami. Jezioro składa się faktycznie z dwóch zbiorników - północnego i południowego, połączonych wąskim kanałem.
Jezioro Słone – jezioro przepływowe położone na obszarze leśnym Borów Tucholskich (powiat starogardzki, województwo pomorskie, gmina Osiek). Wschodni brzeg jeziora jest objęty ochroną rezerwatu Czapli Wierch. Poprzez strugi akwen jeziora jest połączony z jeziorem Kałębie i systemem wodnym rzeki Wdy.
Rezerwat przyrody Krzywe Koło w Pętli Wdy – krajobrazowy rezerwat przyrody na obszarze Kociewia w kompleksie leśnym Borów Tucholskich (utworzony w 1960 roku, o powierzchni 10 ha). Ochronie rezerwatu podlega śródleśny przebieg rzeki Wdy (silnie meandrującej).
Osiek, Wyzwolenia 4
Parafia Świętego Rocha w Osieku – rzymskokatolicka parafia w Osieku. Należy do dekanatu skórzeckiego diecezji pelplińskiej. Erygowana w 1864 roku.
Jezioro Tuszynek jest jeziorem wytopiskowym powstałym w epoce lodowcowej, utworzonym w zagłębieniu po wytopieniu się bryły martwego lodu. Położone jest na północ od wsi Osiek. Jezioro znajduje się na trasie pieszego szlaku turystycznego Osiek – Jezioro Czarne.