Schronisko Na Iglicznej

0

Schronisko "Na Iglicznej" – schronisko w Sudetach Wschodnich w Masywie Śnieżnika w woj. dolnośląskim, w pobliżu sanktuarium Maria Śnieżna, przy węźle szlaków turystycznych.

Czytaj dalej

Schronisko "Na Iglicznej" – schronisko w Sudetach Wschodnich w Masywie Śnieżnika w woj. dolnośląskim, w pobliżu sanktuarium Maria Śnieżna, przy węźle szlaków turystycznych.

Położenie

Schronisko "Na Iglicznej" położone jest na wysokości 820 m n.p.m. na południowo-wschodnim stoku Iglicznej (845 m n.p.m.). Z tarasu schroniska rozciąga się widok na Masyw Śnieżnika, a z punktu widokowego na galerii obok sanktuarium rozległa panorama na Rów Górnej Nysy, Góry Bystrzyckie, Góry Sowie i Góry Stołowe.

Historia

Drewniano-murowany niewielki budynek wzniesiono w 1880 r. Początkowo pełnił funkcję gospody dla obsługi pielgrzymów przybywających do sanktuarium Marii Śnieżnej oraz turystów. Przebudowywano go i rozbudowywano wielokrotnie. Początkowo nosił nazwę Maria Schnee, a później Zur Schönen Aussicht, czyli Pod Pięknym Widokiem. Posiadał wtedy 12 pokoi z 25 miejscami noclegowymi oraz taras od wschodniej strony z szeroką panoramą na góry.

Po II wojnie światowej obiekt stał początkowo pusty, aż do roku 1950, gdy został przejęty przez PTTK. Uruchomiono w nim wtedy schronisko turystyczne z 34-37 miejscami noclegowymi noszące nazwę "Maria Śnieżna". Obecnie obiekt jest własnością prywatną i dysponuje 40 miejscami noclegowymi. Nosi nazwę "Na Iglicznej" ze względu na zastrzeżenie nazwy Maria Śnieżna przez gospodarzy pobliskiego sanktuarium maryjnego.

Szlaki turystyczne

W pobliżu przechodzą następujące znakowane szlaki turystyczne:

  • żółty z Bystrzycy Kłodzkiej do Międzygórza,
  • zielony z Międzygórza na Czarną Górę i Przełęcz Puchaczówkę,
  • czerwony z Wilkanowa (2 h) do Międzygórza (0:45 h) i dalej do Schroniska PTTK "Na Śnieżniku" (3:30 h),
  • szlak konny z Bystrzycy Kłodzkiej do Hali pod Śnieżnikiem i Kletna.

Schronisko Na Iglicznej - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.