Przemyśl - Architektura

Strony

Przemyśl, Zamkowa 3
Telefon: 16 678 27 66
Archikatedra Przemyska – główna świątynia Archidiecezji Przemyskiej, znajdująca się w Przemyślu przy placu Katedralnym.
Przemyśl, Tymona Terleckiego 6
Pałac Lubomirskich – zespół pałacowy i folwarczny znajdujący się w Przemyślu, wybudowany w latach 1885–1887 na polecenie księcia Hieronima Adama Lubomirskiego, według projektu Maksymiliana Nitscha.
Zamek Kazimierzowski – renesansowy zamek w Przemyślu nad Sanem na Wzgórzu Zamkowym, które wznosi się na wysokość 270 m n.p.m.
Przemyśl, Franciszkańska 2a
Kościół św. Marii Magdaleny i Matki Bożej Niepokalanej i przylegający do niego klasztor franciszkanów – kompleks sakralny znajdujący się w Przemyślu przy ulicy Franciszkańskiej.
Przemyśl, Plac Tadeusza Czackiego 3
Pałac Biskupów Greckokatolickich w Przemyślu - pałac zbudowany w latach 1898-1900, znajdujący się przy pl. Czackiego 3 w Przemyślu.
Przemyśl, Stefana Żeromskiego 19
Przemyśl, Wybrzeże Ojca Św. Jana Pawła II 10
Pomnik Jana III Sobieskiego w Przemyślu – rzeźba dłuta Tadeusza Błotnickiego znajdująca się w pobliżu urzędu miejskiego. Pomnik odsłonięty w 1883 w dwusetną rocznicę odsieczy wiedeńskiej staraniem mieszkańców miasta.
Pomnik Adama Mickiewicza w Przemyślu – pomnik znajdujący się na placu Dominikańskim w Przemyślu. Jego autorem jest rzeźbiarz Tomasz Dykas.
Pomnik Orląt Przemyskich – pomnik Orląt Przemyskich w Przemyślu w dzielnicy Zasanie upamiętniający młodych polskich obrońców miasta przed Ukraińcami i Rosjanami w latach 1918-1921. Uznawany za najpiękniejszy przemyski pomnik, a jednocześnie symbol międzywojennego modernizmu.
Przemyśl, Aleksandra Dworskiego 39
Ławeczka Józefa Szwejka w Przemyślu – pomnik w Przemyślu upamiętniający postać Józefa Szwejka z powieści Jaroslava Haška pt. Przygody dobrego wojaka Szwejka. W Przemyślu rozgrywały się epizody akcji powieści.
Wyższe Seminarium Duchowne w Przemyślu - katolicka uczelnia wyższa archidiecezji przemyskiej.
Salezjańska Szkoła Organistowska w Przemyślu – szkoła muzyczna założona w 1916 roku przez ks. Antoniego Chlondowskiego, zlikwidowana, przy użyciu oddziałów ZOMO, w 1963 roku. Jej absolwentami byli między innymi: Feliks Rączkowski, Henryk Nowacki, Marian Sawa, Kazimierz Górski, Klemens Kamiński.
Przemyśl, Basztowa 13
Budynek Greckokatolickiego Seminarium Duchownego w Przemyślu – neoklasycystyczny budynek, znajdujący się w Przemyślu przy ulicy Basztowej.

Strony