Powiat sanocki - Architektura

Strony

Sanok, Zamkowa 2
Zamek Królewski w Sanoku – zamek sięgający swoją historią średniowiecza, obecnie będący siedzibą Muzeum Historycznego, znajdujący się przy ul. Zamkowej w Sanoku.
Zagórz, Klasztorna 39
Klasztor oo. Karmelitów Bosych w Zagórzu − monumentalne ruiny XVIII w. późnobarokowego kościoła i klasztoru – warowni ojców Karmelitów Bosych w Zagórzu w woj. podkarpackim na wzgórzu Mariemont (345 m n.p.m.) w zakolu rzeki Osławy.
Ratusz w Sanoku – budynek magistratu miejskiego w Sanoku. Pierwotnie siedzibę ratusza stanowił budynek pod adresem Rynek 16. Oba obiekty położone są naprzeciw siebie na sanockim rynku.
Rynek w Sanoku – kwadratowy rynek w centrum Sanoka.
Ratusz w Sanoku – pierwotny budynek magistratu miejskiego w Sanoku. Stanowił siedzibę ratusza w Sanoku, który przeniesiono do budynku pod adresem Rynek 1. Oba obiekty położone są naprzeciw siebie na sanockim rynku.
Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Strachocinie − neogotycki kościół w Strachocinie. W świątyni funkcjonuje parafia św. Katarzyny w ramach Dekanatu Jaćmierz.
Zagórz, Marszałka Józefa Piłsudskiego 137
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zagórzu - świątynia parafii rzymskokatolickiej w Starym Zagórzu przy ulicy Piłsudskiego. Od 1 lipca 2007 roku na mocy dekretu metropolity przemyskiego Józefa Michalika kościół stał się Sanktuarium Matki Boskiej Zagórskiej - Matki Nowego Życia.
Bykowce, Tarnowieckiej 13
Dwór w Bykowcach, także dwór Tarnawieckich – zabytkowy dwór w Bykowcach. Znajduje się w części Bykowiec, Zawadce.
Dwór w Falejówce – zabytkowy dwór w Falejówce. Według różnych źródeł dwór mógł powstać w czasie od połowy do końca XIX wieku. Pierwotnie jego właścicielami byli Wolińscy i Janowscy.
Dwór w Pisarowcach, także jako dwór Rylskich i Tchorznickich – zabytkowy dwór w Pisarowcach. Został zbudowany w 2. poł. XIX wieku i pierwotnie należał do rodziny Rylskich.
Dwór w Woli Sękowej – dwór położony w Woli Sękowej.
Sanok, Kościuszki 4
Budynek przy ul. Kościuszki 4 w Sanoku – budynek położony przy ulicy Tadeusza Kościuszki 4 w Sanoku. Jest umiejscowiony w centralnej części miasta w dzielnicy Śródmieście. Elewacja południowa znajduje się przy ulicy Kościuszki, a elewacja wschodnia przy ulicy Grzegorza z Sanoka.
Ławeczka Józefa Szwejka w Sanoku – pomnik w Sanoku przy ulicy 3 Maja, stanowiący obecnie fragment szlaku turystycznego Śladami dobrego wojaka Szwejka. Upamiętnia postać Józefa Szwejka z powieści Jaroslava Haška pt. Przygody dobrego wojaka Szwejka. W Sanoku rozgrywały się epizody akcji powieści.
Murowana Cerkiew pw Pokrowy NMP w ruinie. Datowana na 1850 r. Ściany cerkwi zachowane do poziomu dachu. W rejonie prezbiterium zachowane szczątkowe polichromie. Obok cerkwi pozostałości jednego z hełmów. Dzwonnica parawanowa w b. dobrym stanie, obita blachą od góry.
Sanok, Zamkowa 16
Kamienica przy ul. Zamkowej 16 w Sanoku – budynek położony przy ulicy Zamkowej 16 w Sanoku.
Kopiec Adama Mickiewicza w Sanoku – kopiec położony w Sanoku na terenie parku miejskiego im. Adama Mickiewicza w Sanoku, na szczycie Góry Parkowej (364 m n.p.m.).
Sanok, Jana III Sobieskiego 8-10
Kamienica przy ul. Jana III Sobieskiego 8 i 10 w Sanoku – dwie przylegające do siebie kamienice położone w Sanoku.
Sanok, Franciszkańska 7
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Pocieszenia w Sanoku – rzymskokatolicka parafia z siedzibą w Sanoku, należąca do dekanatu Sanok I diecezji przemyskiej. Parafia istnieje w Kościele i klasztorze Franciszkanów w Sanoku. Obejmuje swoim zasięgiem dzielnicę Sanoka, Błonie.

Strony