Powiat wodzisławski - Atrakcje

Strony

Pszów, Bohaterów Westerplatte 1
Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – rzymskokatolicki kościół parafialny i bazylika mniejsza w mieście Pszów. Mieści się przy ulicy Bohaterów Westerplatte.
Rynek w Wodzisławiu Śląskim – centralny plac miasta Wodzisławia, jeden z największych rynków na Śląsku.
Mszana, Adama Mickiewicza 88
Kościół św. Jerzego w Mszanie – rzymskokatolicki kościół parafialny w Mszanie w powiecie wodzisławskim.
Wodzisław Śląski, Centrum, Kubsza 2
Telefon: +48(32)4552574
Zamek w Wodzisławiu Śląskim – pałac wybudowany przez ród Dietrichsteinów w latach 1742-1747 na miejscu dawnego średniowiecznego zamku. Pałac Dietrichsteinów jest jedną z pierwszych budowli w stylu klasycystycznym w Polsce.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim - kościół parafialny rzymskokatolickiej parafii pod tym samym wezwaniem leżący na terenie dekanatu wodzisławskiego należącego do archidiecezji katowickiej.
Wodzisław Śląski, Kokoszyce, Pałacowa 53
Zespół pałacowo-parkowy w Wodzisławiu Śląskim – Kokoszycach – znajdujący się w Kokoszycach, dzielnicy Wodzisławia Śląskiego, składający się z XIX wiecznego pałacu i parku.
Parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej w Turzy Śląskiej - katolicka parafia w dekanacie gorzyckim, istniejąca od 21 stycznia 1981 roku.
Zespół klasztorny franciszkanów w Wodzisławiu Śląskim – dawny zespół klasztorny zakonu franciszkanów założony przez księcia opolsko-raciborskiego Władysława.
Rydułtowy, Plebiscytowa 9
Parafia św. Jerzego w Rydułtowach – parafia kościoła rzymskokatolickiego istniejąca od co najmniej 1501 r. Parafia należy do dekanatu pszowskiego.
Baszta Rycerska w Wodzisławiu Śląskim (również zwana Wieżą Romantyczną) – neogotycka, około 20-metrowa zabytkowabaszta wybudowana w latach 1867-1868 w lesie miejskim na historycznym Grodzisku przez ówczesnego właściciela miasta, zagorzałego romantyka Edwarda Braunsa.
Gołkowice, Cmentarna 10
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Gołkowicach – Ewangelicko-Augsburska parafia w Gołkowicach, należąca do diecezji katowickiej. Mieści się przy ulicy Cmentarnej. Obecny budynek kościoła parafialnego poświęcono w 1910.
Godów, 1 Maja 60
Parafia pw. św. Józefa Robotnika w Godowie - katolicka parafia w dekanacie gorzyckim, istniejąca od XIII wieku.
Skrzyszów, Wyzwolenia 37
Parafia pw. św. Michała Archanioła w Skrzyszowie - katolicka parafia w dekanacie gorzyckim, istniejąca od 1936 (rok wybudowania kościoła). Wcześniej w Skrzyszowie istniała parafia pw. św. Wawrzyńca.
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Wodzisławiu Śląskim – ewangelicko-augsburska parafia w Wodzisławiu Ślaskim, należąca do diecezji katowickiej. Mieści się przy ulicy księdza Pośpiecha. Użytkuje zabytkowy dawny pofranciszkański kościół pw. św. Trójcy przy ulicy Minorytów.
Połomia, Centralna 50
Parafia Nawiedzenia NMP w Połomi – parafia rzymskokatolicka w dekanacie jastrzębskim w archidiecezji katowickiej.
Marklowice, Wyzwolenia 230
Parafia św. Stanisława biskupa i męczennika w Marklowicach - katolicka parafia w dekanacie wodzisławskim, istniejąca od 1888 roku.
Grodzisko Lubomia - dobrze zachowane średniowieczne grodzisko użytkowane przez plemię Gołęszyców w okresie od VIII do IX wieku. Znajduje się na skraju lasu Grabówka, między wsiami Lubomia i Syrynia w województwie śląskim, w powiecie wodzisławskim.

Strony