Powiat tatrzański - Rozrywka

Kolej linowa Kasprowy Wierch (KL Kasprowy Wierch) – kolej linowa z Kuźnic na szczyt Kasprowego Wierchu w Tatrach.
Zakopane, Kasprusie 19
Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” – jedyna placówka muzealna gromadząca pamiątki po kompozytorze Karolu Szymanowskim, oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, znajduje się w Zakopanem przy ulicy Kasprusie 19.
Muzeum Lenina w Poroninie – placówka muzealna istniejąca w latach 1947-1990 w Poroninie, upamiętniająca Włodzimierza Lenina.
Kolej krzesełkowa Gąsienicowa lub w skrócie Wyciąg Gąsienicowy – kolej linowo-krzesełkowa z Doliny Gąsienicowej na Kasprowy Wierch w Tatrach. Jej dolna stacja znajduje się na Roztoce Stawiańskiej. Działa tylko w sezonie zimowym. Rodzaj kolei: linowy, krzesełkowy, 4-osobowy Producent: Doppelmayr
Zakopane, Harenda 12a
Willa Harenda – dom Jana Kasprowicza w Zakopanem. Poeta nabył go w 1923 roku od angielskiej malarki Winifred Cooper za pieniądze zarobione na tłumaczeniu Szekspira (500 funtów szterlingów). Obecnie mieści się tam muzeum biograficzno-literackie Kasprowicza.
Zakopane, Chramcówki 15
Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza (Teatr Witkacego) został założony w Zakopanem przez grupę absolwentów PWST z Krakowa (Julia Wernio i Andrzej Dziuk oraz przyszli aktorzy: Dorota Ficoń, Karina Krzywicka, Piotr Dąbrowski, Andrzej Jesionek, Krzysztof Łakomik, Krzysztof Najbor i Piotr Sambor).
Zakopane, Krupówki 10
Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem – jedno z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce, z siedzibą w Zakopanem przy ul. Krupówki 10; pięć filii w Zakopanem, po jednej w: Chochołowie, Czarnej Górze, Jurgowie, Łopusznej. Muzeum kolekcjonuje okazy: skał i minerałów,
Zakopane, Jagiellońska 18d
Galeria Władysława Hasiora – galeria sztuki w Zakopanem założona w 1985, funkcjonuje jako filia Muzeum Tatrzańskiego. Jest to galeria autorska Władysława Hasiora prezentująca zbiór ok. 150 jego dzieł.