Powiat bocheński - Rozrywka

Zamek w Wiśniczu – zamek położony na zalesionym wzgórzu nad rzeką Leksandrówką we wsi Stary Wiśnicz, wzniesiony przez Jana Kmitę w 2. połowie XIV wieku. Wczesnobarokowy korpus zamku z elementami renesansowymi zbudowano na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem.
Kopalnia soli „Bochnia” (od XIII wieku do 1772 wchodząca w skład Żupy krakowskiej). Początki kopalni sięgają roku 1248, kiedy to odkryto pokłady soli kamiennej. Odkrycie to jest związane z legendą o św. Kindze. Okolice Bochni znacznie wcześniej, bo od ok. 3500 lat p.n.e.
Bochnia, Rynek 20
Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni – muzeum położone w Bochni. Placówka jest gminną jednostką organizacyjną. Jego patronem jest Stanisław Fischer – nauczyciel, działacz społeczny i regionalny, jeden ze "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata".
Bochnia, Tadeusza Czackiego 9
Muzeum Motyli Arthropoda w Bochni – prywatne muzeum z siedzibą w Bochni. Placówka powstała na bazie kolekcji motyli, będącej własnością Jacka Kobieli. Aktualnie muzeum i kolekcją zarządza jego syn, Filip Kobiela.
Muzeum Ziemi Wiśnickiej w Nowym Wiśniczu – muzeum położone w Nowym Wiśniczem. Placówka jest gminną jednostką organizacyjną.