Powiat chrzanowski - Rozrywka

Trzebinia, Grunwaldzka 1
Muzeum Regionalne w Trzebini – placówka wystawiennicza poświęcona historii rozwoju przemysłu w Trzebini. Otwarta została 25.09.2010 roku przy ul.
Willa NOT – budynek znajdujący się w północno-zachodniej części Trzebini, na obszarze osiedla Siersza przy ul. Grunwaldzkiej 29.
Chrzanów, Mickiewicza 13
Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich — placówka muzealna z siedzibą w Chrzanowie, funkcjonująca od 1960 roku. Inicjatorem powołania muzeum i jego późniejszym wieloletnim dyrektorem był profesor Mieczysław Mazaraki. Placówka zarządza aktualnie trzema obiektami na terenie Chrzanowa.
Nadwiślański Park Etnograficzny – nazwa powstałego w 1968 r. we wsi Wygiełzów w gminie Babice (powiat chrzanowski) skansenu, w którym zgromadzono i udostępniono do zwiedzania przykłady budownictwa drewnianego charakterystycznego dla Zachodniej Małopolski.
Alwernia, Krzysztofa Korycińskiego 10
Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni powstało 4 maja 1953 roku w dniu świętego Floriana patrona strażaków, z inicjatywy kpt. Zbigniewa Konrada Gęsikowskiego. Jest to najstarsze,dostępne do zwiedzania, muzeum pożarnictwa w Polsce.