Powiat janowski

0

Powiat janowski - powiat ziemski w województwie lubelskim.

Warto zobaczyć

Parafia MB Nieustającej Pomocy w Wierzchowiskach Drugich – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji sandomierskiej w dekanacie Modliborzyce. Parafia została erygowana z części parafii Modliborzyce 27 lipca 1922 r. przez biskupa M. Leona Fulmana.
Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Łaskawej, kościół św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim, kolegiata – wybudowany w latach 1694–1769 zespół klasztorny należący do zakonu dominikanów znajdujący się w Janowie Lubelskim.
Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Wólce Ratajskiej - parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji sandomierskiej w dekanacie Janów Lubelski. Została erygowana 12 listopada 1988 roku przez biskupa lubelskiego Bolesława Pylaka.
Parafia pw. św. Jacka w Chrzanowie – parafia rzymskokatolicka erygowana 10 sierpnia 1932 r. z parafii Goraj, przez biskupa lubelskiego Mariana Leona Fulmana. Organizatorem parafii był ks. Antoni Lamparski. Kościół parafialny drewniany 3-nawowy, został poświęcony 31 X 1932 r.
Pomnik Tadeusza Kościuszki w Janowie Lubelskim – jeden z pierwszych pomników Tadeusza Kościuszki wzniesiony w 1818 roku w Janowie lubelskim na terenie ówczesnego zaboru rosyjskiego. Został zniszczony podczas II wojny światowej. Jego odbudowy dokonano w 1959 roku.
Potok-Stany, Potok Stany 132
Parafia Wniebowzięcia NMP w Potoku-Stanach - parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji sandomierskiej w dekanacie potok Wielki. Parafia została erygowana 30 Września 1984 przez biskupa Ordynariusza Bolesława Pylaka.
Klasztor Dominikanów w Janowie Lubelskim - klasztor działający przy parafii w Janowie Lubelskim w latach 1659-????. Erekcja klasztoru w Janowie miała miejsce 30 lipca 1659 roku, dokonał jej bp. krakowski Andrzej Trzebicki. Dominikanie objęli klasztor w posiadanie 8 września 1660 roku.