Powiat lubartowski

0

Powiat lubartowski - powiat ziemski w województwie lubelskim.

Warto zobaczyć

Pałac w Kozłówce – zespół pałacowo-parkowy rodziny Zamoyskich, we wsi Kozłówka, która leży w północnej części województwa lubelskiego, 9 km na zachód od Lubartowa oraz ok. 2 km od dużej wsi Kamionka. Obecnie pałac jest siedzibą muzeum.
Lubartów, Juliusza Słowackiego 6
Bazylika św. Anny w Lubartowie – świątynia budowana w latach 1733-1738, projektu Pawła Antoniego Fontany. Barokowa, murowana, dwuwieżowa, ufundowana przez Pawła Sanguszkę. Budowniczym Fary Lubartowskiej był Tomasz Rezler. Konsekracji świątyni dokonał biskup żmudzki Józef Michał Karp w 1738 roku.
Lubartów, Juliusza Słowackiego 8
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – rzymskokatolicki Kościół parafialny należący do dekanatu Parczew diecezji siedleckiej.
Jezioro Mytycze – jezioro położone na Równinie Łęczyńsko-Włodawskiej, położone w woj. lubelskim, w powiecie lubartowskim, w gminie wiejskiej Ostrów Lubelski, niedaleko wsi Rozkopaczew.
Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Ostrówku – parafia rzymskokatolicka w Ostrówku, należąca do archidiecezji lubelskiej i Dekanatu Czemierniki. Została erygowana w 1921. Mieści się pod numerem 39. Parafię prowadzą księża archidiecezjalni.
Parafia Narodzenia św. Jana Chrzciciela – parafia rzymskokatolicka w Poizdowie Parafia erygowana w 1988 roku. Obecny kościół zastał wybudowany w latach 1985-1987 przez ks. Mariana Podstawkę, kościół wybudowano w stylu nowoczesnym.
Kleszczów – jezioro położone we wschodniej Polsce, na obszarze Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, w gminie Ostrów Lubelski, w powiecie lubartowskim. Długość linii brzegowej jeziora wynosi 3042 m.