Powiat lubartowski - Religia

Strony

Lubartów, Juliusza Słowackiego 6
Bazylika św. Anny w Lubartowie – świątynia budowana w latach 1733-1738, projektu Pawła Antoniego Fontany. Barokowa, murowana, dwuwieżowa, ufundowana przez Pawła Sanguszkę. Budowniczym Fary Lubartowskiej był Tomasz Rezler. Konsekracji świątyni dokonał biskup żmudzki Józef Michał Karp w 1738 roku.
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – rzymskokatolicki Kościół parafialny należący do dekanatu Parczew diecezji siedleckiej.
Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Ostrówku – parafia rzymskokatolicka w Ostrówku, należąca do archidiecezji lubelskiej i Dekanatu Czemierniki. Została erygowana w 1921. Mieści się pod numerem 39. Parafię prowadzą księża archidiecezjalni.
Parafia Narodzenia św. Jana Chrzciciela – parafia rzymskokatolicka w Poizdowie Parafia erygowana w 1988 roku. Obecny kościół zastał wybudowany w latach 1985-1987 przez ks. Mariana Podstawkę, kościół wybudowano w stylu nowoczesnym.
Kock, Plac Anny Jabłonowskiej 15
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kocku – rzymskokatolicki kościół w Kocku który jest świątynią Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kocku. Kościół w Kocku jest bliźniaczą świątynią z Kościołem Wniebowzięcia NMP w Woli Osowińskiej.
Parafia Świętej Marii Magdaleny w Sernikach - parafia rzymskokatolicka w Sernikach, należąca do archidiecezji lubelskiej i Dekanatu Lubartów. Została erygowana w 1603 roku. Mieści się pod numerem 2. Parafię prowadzą księża archidiecezjalni.
Firlej, Kościelna 7
Kościół Przemienienia Pańskiego – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Lubertów archidiecezji lubelskiej.
Michów, Partyzancka 5
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – kościół parafialny znajdujący się w Michowie przy ulicy Partyzantów 5, należący do Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Michowie.
Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Lubartowie - parafia rzymskokatolicka należąca do dekanatu lubartowskiego.
Kock, Świętego Jana Chrzciciela
Cmentarz żydowski w Kocku – data założenia nekropolii pozostaje nieznana. Cmentarz ma powierzchnię 1,75 ha. Wskutek dewastacji z okresu II wojny światowej do naszych czasów zachowało się niewiele nagrobków, w tym ohel kryjący szczątki cadyków z rodziny Morgensternów.
Abramów, 22 Lipca 4
Parafia Matki Bożej Szkaplerznej w Abramowie - parafia rzymskokatolicka w Abramowie, należąca do archidiecezji lubelskiej i Dekanatu Michów. Została erygowana w 1925. Mieści się przy ulicy 22 Lipca. Parafię prowadzą księża archidiecezjalni.
Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lubartowie – parafia rzymskokatolicka w Lubartowie. W roku 1982 została wydzielona z Parafii św. Anny w Lubartowie.
Parafia św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Brzostówce – parafia rzymskokatolicka w Brzostówce. Parafia erygowana w 1931 potem zamknięta i wznowiona na nowo w 1981 roku. Obecny kościół parafialny murowany, wybudowany w latach 1980-1981 przez staraniem ks. Romana Sawczuka.
Mogiła Berka Joselewicza – pojedyncza mogiła, znajduje się w Białobrzegach, gmina Kock, powiat lubartowski, usytuowany jest w niewielkiej odległości od drogi Białobrzegi – Kock.
Cerkiew Świętych Kosmy i Damiana (pierwotnie Świętych Antoniego Pieczerskiego i Męczennicy Zofii) w Kolechowicach – prawosławna cerkiew filialna.
Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Uścimowie – parafia rzymskokatolicka w Uścimowie. Parafia erygowana w 1925. Obecny kościół parafialny murowany, wybudowany w 1947-1971.

Strony