Powiat opolski

0

Powiat opolski - powiat ziemski w województwie lubelskim.

Warto zobaczyć

Ratusz w Opolu Lubelskim – budynek zbudowany w XVIII wieku. Budowla murowana wzniesiona z cegły, otynkowana. Rzut ma zbliżony do kwadratu. Posiada dwie kondygnacje na sklepionych kolebkowo piwnicach. Budowla dwutraktowa. Kondygnacje są oddzielone gzymsem kordonowym, gzyms wieńczący jest profilowany.
Parafia Świętego Tomasza Apostoła i Świętego Stanisława w Piotrawinie - parafia rzymskokatolicka w Piotrawinie, należąca do archidiecezji lubelskiej i Dekanatu Opole Lubelskie. Została erygowana w 1050. Mieści się pod numerem 94. Parafię prowadzą księża archidiecezjalni.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Opole Lubelskie archidiecezji lubelskiej.
Cmentarz wojenny w Darowne – cmentarz z okresu I wojny światowej znajdujący się w powiecie opolskim, w gminie Opole Lubelskie. Cmentarz usytuowany jest na północny wschód od wsi, obok leśnej drogi, kiedyś na skraju lasu. Ma kształt prostokąta o powierzchni około 700 m² o wymiarach około 28 na 25 m.