Podziemna trasa turystyczna

0

Podziemna Trasa Turystyczna im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Kłodzku – udostępniona do zwiedzania część podziemi, położonych pod kłodzką starówką. Trasa ma długość około 700 m i jest w niej kilkanaście sal tematycznych z eksponatami dotyczącymi historii miasta.

Czytaj dalej

Podziemna Trasa Turystyczna im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Kłodzku – udostępniona do zwiedzania część podziemi, położonych pod kłodzką starówką. Trasa ma długość około 700 m i jest w niej kilkanaście sal tematycznych z eksponatami dotyczącymi historii miasta.

Podziemia kłodzkie

Pod znaczną częścią kłodzkiej starówki już od średniowiecza drążono głębokie piwnice, często dwukondygnacyjne. Podziemia te służyły dawnym mieszkańcom miasta jako magazyny żywności, oraz jako schronienie w wypadku najazdu obcych wojsk. Wydrążone w miękkim, lessowym podłożu piwnice były do wybuchu wojny doraźnie konserwowane i remontowane przez Niemców. W czasie wojny i po wyzwoleniu prac tych zaniechano.
W latach 50-tych i 60-tych XX w. w obrębie starówki miała miejsce seria katastrof budowlanych, polegających na zapadaniu się piwnic i uszkodzeniach ścian nośnych domów. Zniszczeniu uległo około 200 budynków położonych wzdłuż ulic: Czeskiej, Armii Czerwonej (ob. Armii Krajowej), Łukasińskiego i Niskiej, oraz przy placu Chrobrego. Przyczyną były wody opadowe spływające ze zboczy Fortecznej Góry i podmywające fundamenty domów - dodatkowo osłabione podziemiami. Do prac nad zabezpieczeniem kłodzkiej starówki przystąpił zespół specjalistów z krakowskiej AGH pod kierunkiem prof. Zbigniewa Strzeleckiego, specjalizującego się w ratowaniu miast zagrożonych oddziaływaniem wyrobisk podziemnych. W latach 1962 do 1976 w podziemiach były wykonywane prace zabezpieczające, prowadzone przez Przedsiębiorstwo Robót Górniczych w Wałbrzychu. W efekcie zabezpieczono kłodzkie wyrobiska podziemne, przy czym ich część udostępniono do zwiedzania.
Decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków z dnia 3 stycznia 1977 roku podziemia zostały wpisane do rejestru zabytków

Opis trasy

Trasa turystyczna ma około 700 m długości, a została otwarta w roku 1976. Wejście do podziemi jest w okolicach ulicy Zawiszy Czarnego. Trasa prowadzi pod placem Kościelnym, a następnie pod ulicami: Kościelną, Armii Krajowej, Tumską i Czeską. Pawilon wyjściowy ulokowano u podnóża udostępnionej do zwiedzania twierdzy, co jest logicznym połączeniem dwóch głównych ciągów spacerowych dla turytów zwiedzających Kłodzko. Wzdłuż trasy, w odbudowanych salach piwnicznych urządzone są ekspozycje z eksponatami dotyczącymi historii miasta i pokazujące życie codzienne jego mieszkańców. Są tam zaprezentowane między innymi: naczynia apteczne, narzędzia katowskie, pralnia, piec piekarski, karczma i kantor kupiecki. Na trasie jest zainstalowany interaktywny system nagłośnienia. Z głośników płyną dźwięki dawnego miasta (odgłosy jarmarku, muzyka mieszczańska, odgłosy biesiadników w dawnej karczmie), a także odgłosy bitwy. Poza tym z projektorów wyświetlane są animacje, np. szczury, które reagują na ruchy przechodniów.


Podziemna trasa turystyczna - to miejsce nie ma jeszcze przewodnika, a jego lokalizacja jest niepotwierdzona. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik i/lub wskazać lokalizację tego miejsca.