Pałac Ewalda Kerna

0

Pałac Ewalda Kerna przy ulicy Piotrkowskiej 179 w Łodzi.

Ewald Kern łodzianin pochodzenia austriackiego, był właścicielem drugiej co do wielkości w Łodzi fabryki metalowej wytwarzającej mechaniczne krosna tkackie.

W latach 1896-1898 wybudował według projektu Franciszka Chełmińskiego eklektyczny pałac nawiązujący do architektury renesansowej z detalami klasycystycznymi. Jest to budynek jednopiętrowy z tremplem i przylegającą doń oficyną, którego prototypem był pałac Karola Scheiblera juniora przy ulicy Piotrkowskiej 268. Franciszek Chełmiński zaprojektował analogiczny podział fasady, stosując nad partią trempla attykę z dekoracją, pełną atrybutów przemysłu i handlu. Cokół domu oblicowany został zielonym granitem sprowadzonym z zagranicy, parter boniowany rustykalnie z oknami zamkniętymi półkoliście, zwieńczonymi dekoracją festonową.

Okna pierwszego piętra są prostokątne zwieńczone trójkątnymi tympanonami wypełnionymi dekoracją. Na osi bocznej usytuowana jest brama przejazdowa z głównym wejściem do budynku prowadzącym do klatki schodowej. Okno klatki schodowej wypełnia witraż o przedstawieniu alegorycznym z symbolami przemysłu, handlu oraz drukarstwa. Wnętrza o wystroju stylowym różnym zostały luksusowo wyposażone w piece majolikowe, wiraże, sztukaterie, boazerie, lustra. W wyniku kłopotów finansowych Ewald Kern sprzedał pałac na licytacji w 1903 roku i od tamtej pory budynek kilkakrotnie zmieniał właścicieli. W 1930 roku kupiło go Powszechne Towarzystwo Handlowo – Przemysłowe Freda Greenwooda.

Pałac Ewalda Kerna - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.