Powiat wieluński

0

Powiat wieluński - powiat ziemski w województwie łódzkim.

Warto zobaczyć

Wieluń, Augustiańska 8
Kolegiata Bożego Ciała, Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia – kościół w Wieluniu będący kościołem parafialnym parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu oraz kościołem kolegiackim kapituły kanoników przy sanktuarium.
Załęczański Park Krajobrazowy – park krajobrazowy na Wyżynie Woźnicko-Wieluńskiej, w województwach łódzkim, opolskim i śląskim. Utworzony został 5 stycznia 1978 roku, jako pierwszy w centralnej Polsce. Celem jego powołania była ochrona jurajskiego krajobrazu Wyżyny Wieluńskiej.
Kościół ewangelicki w Wieluniu - pierwotnie był to kościół przyklasztorny sióstr bernardynek został zbudowany wraz z klasztorem w latach 1612-15 z fundacji Anny Koniecpolskiej. Konsekracja kościoła odbyła się 14 grudnia 1616 roku, w jej przeddzień w podziemiach pochowano fundatorkę.
Kościół Świętego Wojciecha Biskupa Męczennika– rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Wieluń- św. Wojciecha archidiecezji częstochowskiej.
Wieluń, Plac Kazimierza Wielkiego 1
Na początku XIX w. rozebrano stary gotycki ratusz miejski znajdujący się na starym rynku, zaś nowy ratusz postanowiono wybudować przy Krakowskim Przedmieściu dobudowując go do Bramy Krakowskiej która pełni rolę wieży ratuszowej.
Kościół pw. św. Józefa w Wieluniu należał do zespołu zabudowań dawnego kolegium pijarskiego i pełnił funkcję świątyni przyklasztornej. W 1957 kościół stał się świątynią parafialną.
Wieluń, Krakowskie Przedmieście 1
Kościół pw. św. Mikołaja w Wieluniu wraz ze szpitalem został wzniesiony poza murami miejskimi w latach 1370-1380 z fundacji Władysława Opolczyka, książę ten sprowadził także do Wielunia w 1388 roku paulinów.
Wieluń, Krakowskie Przedmieście 5
Cerkiew pw. Przenajświętszej Bogarodzicy Maryi w Wieluniu, obecnie Wieluński Dom Kultury.
Dąbrowa, Świętego Wawrzyńca 19
Kościół Świętego Wawrzyńca – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Wieluń - Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia archidiecezji częstochowskiej.
Wieluń, Wiśniowa 1
Kościół św. Barbary w Wieluniu wzniesiony w 1521 roku w formie zbliżonej do kościółków w typie wieluńskim, wówczas poza miastem, miał chronić przed zarazą.