Powiat zgierski

0

Powiat zgierski - powiat ziemski w województwie łódzkim.

Warto zobaczyć

Rezerwat przyrody Parowy Janinowskie - rezerwat przyrody położony na terenie leśnictwa Janinów, w gminie Brzeziny w powiecie brzezińskim w województwie łódzkim, w Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich.
Aleksandrów Łódzki, Plac Tadeusza Kościuszki
Ratusz w Aleksandrowie Łódzkim – klasycystyczna budowla w Aleksandrowie Łódzkim, siedziba władz miejskich. Ratusz znajduje się w rejestrze zabytków (nr. rej. A/625 z 25. 08. 1967 r.).
Zespół dworsko-parkowy "Zabrzeźnia" znajduje się w Głownie i należał do dóbr "Zabrzeźnia". Składa się z dworku oraz pozostałości zabytkowego parku. Pod koniec XIX wieku właścicielem dóbr "Zabrzeźnia" był Wincenty Matuszewski herbu Topór, który w 1840 roku wybudował modrzewiowy dworek.
Kościół Świętych Archaniołów Rafała i Michała – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu aleksandrowskiego archidiecezji łódzkiej.
Dawny kościół ewangelicko-augsburski w Aleksandrowie Łódzkim (Kościół pw. św. Stanisława Kostki w Aleksandrowie Łódzkim) – znajduje sie u zbiegu obecnego placu T. Kościuszki 12 i ulicy Łęczyckiej.
Kościół pw. Świętego Jakuba Apostoła w Leźnicy Wielkiej – kościół parafialny położony w Archidiecezji łódzkiej i dekanacie ozorkowskim. Jeden z wielu drewnianych kościołów na terenie współczesnego województwa łódzkiego.
Ozorków, Plac Jana Pawła II 5
Kościół świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i Podwyższenia Krzyża Świętego – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu ozorkowskiego archidiecezji łódzkiej.