Powiat zduńskowolski

0

Powiat zduńskowolski - powiat ziemski w województwie łódzkim.

Warto zobaczyć

Bazylika Wniebowzięcia NMP i Sanktuarium Św. Maksymiliana w Zduńskiej Woli – świątynia wybudowana w miejscu modrzewiowego kościoła z roku 1782. Nowy kościół wzniesiono w latach 1872-1891 w stylu eklektycznym.
Karsznice, Juliusza Sylli 1
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zduńskiej Woli-Karsznicach – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w archidiecezji łódzkiej w dekanacie karsznickim.
Szadek, Ogrodowa 1
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i świętego Jakuba Apostoła – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu szadkowskiego diecezji włocławskiej.
Rezerwat przyrody Jamno – florystyczny i leśny rezerwat przyrody położony w gminie Szadek, powiecie zduńskowolskim (województwo łódzkie).
Rezerwat przyrody Wojsławice — został utworzony Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z 16 stycznia 1978 r. z inicjatywy prof. Romualda Olaczka z U.Ł.
Rezerwat przyrody Jabłecznik – florystyczny i leśny rezerwat przyrody w województwie łódzkim położony w pobliżu wsi Annopole Nowe, Korczew i Wojsławice w gminie Zduńska Wola w powiecie zduńskowolskim. Rezerwat podlega Leśnictwu Andrzejów.
Kościół ewangelicko-augsburski w Zduńskiej Woli – parafia erygowana w 1827 roku. W 1861 roku rozpoczęto zbieranie datków na budowę nowego kościoła. Do budowy przystąpiono wiosną 1866 roku. Kamień węgielny poświęcony został 13 czerwca tegoż roku.