Powiat rawski

0

Powiat rawski - powiat ziemski w województwie łódzkim.

Warto zobaczyć

Zamek w Rawie Mazowieckiej – średniowieczna, gotycka budowla nizinna w widłach Rawki i Rylki, obecnie ruina i zrekonstruowane fragmenty dawnej warowni.
Kościół św. Wojciecha w Białej Rawskiej – zabytkowy kościół parafialny pod wezwaniem świętego Wojciecha z początku XVI wieku. Obecny wygląd świątynia uzyskała po odbudowach po pożarach z końcu XVII wieku i z 1846 roku oraz dobudowaniu w 2. połowie XIX wieku neogotyckiej fasady.
Rawa Mazowiecka, Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego 5
Ratusz w Rawie Mazowieckiej - budynek ratusza został wybudowany w latach 1822-1824 w stylu neoklasycystycznym według projektu Bonifacego Witkowskiego. W 2006 ratusz został odrestaurowany. Obecnie mieści się w nim Urząd Miejski.
Wola-Chojnata, Wola Chojnata 59
Pałac Chojnata – zespół pałacowo-parkowy w Woli Chojnata, w którego skład wchodzi zabytkowy budynek pałacowy z 1873 roku oraz park w stylu angielskim o powierzchni 6,78 ha, porośnięty starodrzewem.
Kościół Przemienienia Pańskiego w Lubanii - kościół rzymskokatolicki położony we wsi Lubania w gminie Sadkowice, w powiecie rawskim, w województwie łódzkim. Kościół został zbudowany zbudowany w XIX wieku. Przy kościele znajdują się zabytkowe: cmentarz i kaplica.
Rawa Mazowiecka, Księdza Ignacego Jana Skorupki 3
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Rawa Mazowiecka diecezji łowickiej. Do 1864 roku należał do augustianów, od 1938 roku należy do pasjonistów.