Powiat bełchatowski

0

Powiat bełchatowski - powiat ziemski w województwie łódzkim.

Warto zobaczyć

Żółkin – jezioro w Wysoczyźnie Bełchatowskiej, położone w województwie łódzkim, w powiecie bełchatowskim, w gminie Bełchatów 2 km od wsi Zawadów. Otoczone jest drzewostanem sosnowym. Obok jeziora Żółkin przebiega XII trasa rowerowa Bełchatowskiego Stowarzyszenia Załogi Rowerowej "Zgrzyt".
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział KWB Bełchatów Od 1 stycznia 1999 roku. Kopalnia Węgla Brunatnego "Bełchatów" rozpoczęła proces komercjalizacji, stając się spółką akcyjną. W latach 2003 - 2007 wchodziła w skład holdingu BOT.
Kościół ewangelicko-reformowany – wzniesiony został w latach 1821-1825 w stylu klasycystycznym według projektu architekta Jana Zille na planie prostokąta z kwadratową, węższą od korpusu wieżą od zachodu. Zbudowany został na niewielkim wzniesieniu, stanowi znaczącą dominantę widokową, zamykającą ul.
Bełchatów, Rodziny Hellwigów 11
Dworek Olszewskich w Bełchatowie – zabytkowy kompleks dworsko-parkowy w stylu późnobarokowym z XVIII wiek.
Kościół pw. św. Rocha – zabytkowy drewniany kościół katolicki znajdujący się w Postękalicach w powiecie bełchatowskim, w województwie łódzkim. Jest kościołem filialnym w parafii Przenajświętszej Trójcy w Bogdanowie dekanacie rozprzańskim w archidiecezji częstochowskiej.
Kaplica św. Barbary – zabytkowy drewniany kościół katolicki znajdujący się w Szczercowie w powiecie bełchatowskim, w województwie łódzkim. Jest kaplicą cmentarną w Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczercowie w dekanacie szczercowskim, w archidiecezji łódzkiej.
Kościół pw. Świętej Trójcy - zabytkowy, drewniany, modrzewiowy kościół katolicki znajdujący się w Kaszewicach w województwie łódzkim, w powiecie bełchatowskim, w gminie Kluki.
Kościół pw. św. Ignacego Loyoli - zabytkowy drewniany kościół katolicki znajdujący się w Suchcicach, w gminie Drużbice , w powiecie bełchatowskim, w województwie łódzkim. Jest kościołem parafialnym w parafii św. Ignacego Loyoli w Suchcicach, w dekanacie krzepczowskim, w archidiecezji łódzkiej.